REVIT programı nedir? Nerede Kullanılır?

Mimarlık, mühendislik veya inşaat sektöründe çalışıyorsanız, Revit programını duymuş olabilirsiniz. Ancak, herkes bu yazılıma ve birçok avantajına aşina değildir. Bu yazıda Revit’in ne olduğunu ve ne için kullanıldığını tartışacağız.

Revit, Autodesk şirketinin ticari bir bina bilgi modelleme (BIM) yazılımıdır. Genellikle mimarlar, inşaat mühendisleri, makine, elektrik ve sıhhi tesisat (MEP) mühendisleri, tasarımcılar ve müteahhitler tarafından kullanılır. Autodesk Revit, kullanıcıların olağanüstü ayrıntılarla 3B modeller oluşturmasına, düzenlemesine ve incelemesine olanak tanır.

Revit ve AutoCAD Arasındaki Fark Nedir?

Revit, genellikle Autodesk’in AEC endüstrisinde de kullanılan CAD yazılımı olan AutoCAD ile karşılaştırılır. Ancak çoğu AEC uzmanı Revit ve AutoCAD’i aynı anda kullansa da bu ikisi oldukça farklıdır.

AutoCAD, kullanıcılarının bilgisayar yardımıyla 3D ve 2D çizimler oluşturmasına olanak sağlayan bir tasarım yazılımıdır. Öte yandan Revit, gerçek dünya bilgileriyle akıllı bir 3B model oluşturmak için kullanılır. Örneğin, AutoCAD’de kapılar bir çizimin sadece bir parçasıdır. Ancak Revit projeleriniz, malzeme, fiyat vb. ile ilgili bilgilerle birlikte gerçek bir kapı modeli içerecektir.

MİMARLAR İÇİN REVİT

REVIT programı nedir? Nerede Kullanılır?

BIM araçları, bildiğimiz şekliyle mimaride devrim yarattı. Bu nedenle, çoğu Revit kullanıcısının bu alanda çalışması şaşırtıcı değildir. Burada, mimarların Revit yazılımı ile yapabileceklerinden sadece birkaçını bulabilirsiniz.

Tasarım ve Dokümantasyon

Daha önce de belirttiğimiz gibi Revit, çizimler yerine pencereler, duvarlar ve kapılar gibi gerçek hayattaki yapı bileşenlerini yerleştirerek tasarımı daha hassas hale getirmenize olanak tanır. Ayrıca, kat planları, yükseklikler, bölümler, ayrıntılar ve çizelgeler oluşturmanıza yardımcı olabilir. BIM metodolojisi tanıtılmadan önce, bu görevler hem karmaşık hem de zaman alıcıydı. Günümüzde Revit gibi BIM yazılımları sayesinde tasarım süreci daha basit ve verimli hale geldi.

Analiz

Gelişmiş analiz motorları ve performans verilerine erişim sayesinde, Revit kullanıcıları mimari tasarımlarının işlevselliğini optimize edebilir. Ayrıca Revit, son derece doğru maliyet tahminleri yürütebilir ve bir projenin veya binanın yaşam döngüsü boyunca performansını izleyebilir.

Görselleştirme

Revit’i kullanabileceğiniz başka bir şey de 3B bina tasarımı görselleştirmesidir. Çeşitli işleme araçları sayesinde kesitler, 3B görünümler ve stereo panoramalar içeren inşaat belgeleri oluşturabileceksiniz. Ayrıca Revit Birlikte Çalışabilirlik ve Autodesk’in 3ds Max yazılımı ile bina modelinize sanal gerçeklikte erişebilirsiniz.

Disiplinlerarası Koordinasyon

Son olarak, Revit’in çok disiplinli bir BIM platformu olduğunu gören mimarlar, Revit modellerini yapı mühendisleri ve inşaat profesyonelleri ile gerçek zamanlı olarak paylaşabilirler. Bu özellik yalnızca tasarım sürecini hızlandırmakla ve ekip üyelerini daha verimli hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda nihai ürünü de önemli ölçüde iyileştirecektir.

YAPISAL TASARIM MÜHENDİSLERİ İÇİN REVIT

REVIT programı nedir? Nerede Kullanılır?

BIM modelinin ortaya çıkışı sayesinde gelişen tek alan mimari değil. Yani yapısal mühendislik de Revit ve onun temel yetenekleri sayesinde gelişmiştir. Aslında, temel Revit bilgisi olmadan ilgili bir yapı mühendisi olmak neredeyse imkansızdır. İşte mühendislerin onunla yapabilecekleri:

Donatı Detaylandırma

Revit ve çeşitli eklentileri ve eklentileri ile gelişmiş bir BIM ortamında 3B güçlendirme tasarımları oluşturabilirsiniz. Ayrıca, inşaat demiri çizelgeleri ile donatı imalat çizimleri üretebilirsiniz.

İnşaat Belgeleri

Revit aracılığıyla, daha kapsamlı ve doğru çelik ve beton tasarımları oluşturabilirsiniz. Ayrıca, kapsamlı yapı veri tabanı sayesinde, Revit modellerindeki tüm öğeler gerçek dünyadaki nesnelere ve malzemelere karşılık gelecektir. Böylece diğer paydaşlar ve müşteriler planlarınızı daha canlı algılayabilecektir.

Yapısal Analiz

Revit ayrıca, siz inşaat projeniz üzerinde çalışmaya devam ederken bulut tabanlı bir yapısal analiz yapmanızı sağlar. Ayrıca, birkaç paralel analiz çalıştırabilir ve Revit modelinizi kısmen veya tamamen analiz edebilirsiniz. Son olarak Revit, analiz sonuçlarının biçimini ve onlarla ne yapacağınızı seçmenize olanak tanır.

Çelik İmalat -Advanced Steel ile Bağlantı

Revit ve Advance Steel arasındaki birlikte çalışabilirlik, size çelik tasarımından imalatına kadar sorunsuz bir BIM iş akışı sağlayacaktır. Ayrıca Revit, parametrik veya özel çelik bağlantıları kullanarak bağlantıları daha ayrıntılı bir şekilde modellemenizi sağlar. Bu özellikler sadece yapı mühendislerinin üretkenliğini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda inşaat projelerindeki hataları da önemli ölçüde azaltacaktır.

TASARIMCILAR VE YÜKLENİCİLER İÇİN REVIT

BIM 3B modelleme ayrıca MEP tasarımcılarının ve yüklenicilerinin hem daha etkili hem de daha verimli olmalarına yardımcı oldu. Revit MEP, mekanik, elektrik ve sıhhi tesisat planlaması ve inşaatı ile uğraşan çalışanların diğer ekip üyeleriyle koordinasyon kurmasına ve görevlerini mümkün olduğunca doğru bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur. Aşağıda, MEP endüstrisinin bir parçasıysanız Revit’ten ne bekleyeceğinizi bulacaksınız.

Entegre tasarım

CAD yazılımının aksine Revit, mühendislik tasarım sürecini kolaylaştırmanıza olanak tanır. Bu nedenle, inşaat başlamadan önce mimarlar ve mühendisler ile koordinasyon ve iletişim kurabilirsiniz. Bu otomasyon düzeyi sayesinde, tüm paydaşların kabul edeceği bir çözüm bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Analiz

Tıpkı mimarlar ve yapı mühendisleri gibi, MEP mühendislerinin de Revit’te emrinde çeşitli analiz araçları vardır. Bu araçlar, sürecin başlarında simülasyonlar yürütmelerine ve girişim tespitini çalıştırmalarına olanak tanır. Ayrıca, yıllık enerji maliyetlerini ve çok daha fazlasını incelemek için kavramsal enerji analizi verilerini kullanabilirsiniz.

Belgeler

Revit ayrıca mekanik, elektrik ve sıhhi tesisat sistemlerini oluşturmanıza, modellemenize ve belgelemenize olanak tanır. Ayrıca bu sistemler, mimari ve yapısal bileşenleri içeren eksiksiz bir BIM projesi kapsamında sunulacaktır. Bu nedenle, belgeleriniz eksiksiz ve doğru olacaktır.

Yapılışı

Son olarak Revit, MEP mühendislerinin üretime hazır modeller oluşturmasına yardımcı olur. Bu nedenle MEP yüklenicileri, üretim süreci için gerekli olan malzeme ve ekipmandan anında haberdar olacaklardır. Bu da iletişim zincirini azaltarak iş akışını iyileştirmektedir.

Revit’in sınırlamaları nelerdir?

Revit giderek daha popüler hale gelen bir BIM yazılımı olsa da, destek topluluğu CAD yazılım programlarından daha az gelişmiştir. Yapısal tasarıma odaklanması, kullanıcının iç tasarım yaratma becerisini de etkileyebilir. Bu, yalnızca varsayılan görünümlerde gösterdiği uçakları görebileceğiniz anlamına gelir.

REVIT 2024 Programı

Revit 2024 programı hakkında daha fazla bilgi için linke tıklyanız.

REVIT Alternatifi Programlar Hangileridir?

Autodesk REVIT yazılmının pahalı kiralama seçenekleri yüzünden tasarımcılar farklı alternatiflere yönelmektedir.(Bkn Revit Alternatifi Programlar)

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz