Mimari Tasarım Nedir?

Tasarım terimi geniş bir anlama sahip olsa da, genellikle bir projenin veya fikrin temelini oluşturan yaratıcı ve teknik kısmın birleşimini ifade eder. Bu nedenle mimari tasarım, fikri gerçeğe dönüştürmeden önceki temel ve ilk aşama olarak kabul edilir. Bu satırlar altında, mimari tasarımın ne olduğu, farklı türleri ve bazı faydalı örnekler hakkında daha fazlasını keşfedeceksiniz.

Mimari Tasarım Nedir?

Mimari tasarım, ihtiyaç ve talepleri karşılamaya, yaşam alanları oluşturmaya, belirli araçları kullanarak ve özellikle yaratıcılığa odaklanan bir disiplindir. Bu nedenle amaç, mimarlığın yalnızca teknolojik bir görev olduğu yönündeki genel inanca rağmen, teknolojik ve estetiği birleştirmektir.

Aynı şekilde, yaratıcı süreç olarak anlaşılan tasarımı ve teknik düzeyde çözümlerin yaratılmasına ve sunulmasına dayanan mimariyi karıştırır. Mimari tasarım, her iki disiplini karıştırarak, mekânsal deneyimler yoluyla işlerin değerlerini ve biçimsel niteliklerini arar. Genel olarak, onu bir projenin çizimleri, eskizleri veya ana hatlarıyla ilişkilendiririz ve temel dayanaklarından biridir. Mimari tasarımın bu yönünde, diğerlerinin yanı sıra geometri, alan veya estetik ile ilgili başka faktörler de söz konusudur. Ne de olsa mimari ve dolayısıyla mimari tasarım birçok unsurdan ve süreçten veya aşamadan oluşur.

Mimari Tasarım Nedir?

Bir mimar, tasarım yaparken, estetik ve teknik özellikleri ve inşaatın temel kurallarını her zaman göz önünde bulundurarak, analiz yapması, ihtiyaçlara ve kaynaklara göre tasarlaması ve inşa etmesi gerektiğini dikkate almalıdır. Bu nedenle, tüm bu değişkenleri tanımlayabilen süreç, ihtiyaçları hem sanatsal hem de teknik olarak kağıda (veya yazılıma) yansıtmanın gerekli olduğunu düşünmelidir. Bu durumda çizgiler, projeyi bütünleştiren farklı alanların şekli, boyutu ve konumlandırılması gibi çeşitli yönleri tanımlayan mimari tasarımın ana unsurudur.

Mimari tasarım türleri ve örnekleri

Tabii ki, mimarlık çok sayıda belirli disiplinden oluşur. Sadece yapıcı kısmı tutamayız, aynı zamanda eksiksiz bir proje oluşturmaya yardımcı olan diğer dalları da hesaba katmalıyız. Genel olarak mimari tasarımın temeli, mekanın kullanımının ne olduğunu bilmektir ancak estetik yönler de araya girer. Bu, mimari tasarımı tiplendirmenin kolay olmadığı anlamına gelir, sadece bazı kategorilerde bu sonsuz olabilir: mimari tasarımı kullanımına göre, amacına, estetiğine, teknik yönlerine göre sınıflandırabiliriz…

Mimari tasarım örnekleri de aynı nedenle sonsuz olabilir, trendlerin çok değiştiği gerçeğini ve diğer birçok faktöre tepki verir. Bu durumda, birçok mimarı veya tasarımcıyı projelerini oluştururken etkileyen modern mimari ve tasarımdaki bazı trendlerden bahsedebiliriz. Tasarımı kavramsal bir temsil olarak görerek, bunun bazı unsurlara yansıdığını görebiliriz.

Örneğin yarı saydam boşluklu yapılarda, somut geometrik formlarda, fonksiyonel boşluklarda veya hacimlerin belirli bir şekilde kullanılmasında. Bu kavramı açıklamak ve örnekler vermek için örneğin biyofilik tasarımdan bahsedebiliriz. Bu tam olarak nedir? Mimari ve doğayı bir araya getiren, doğal unsurları binaların inşasına dahil eden bir inşaat trendidir.

Amaç, kentsel alanlardan, binaların kendilerine dahil edilen doğal yönlerle bağlantıyı kesmektir. Bu nedenle, biyofilik tasarım örneği üç temel nokta sunar: duyusal uyaranlar aracılığıyla doğa ile bağlantı, formların taklidi yoluyla doğanın varlığının çağrıştırılması veya sakinlik ve dinlenme hissi uyandıran alanların inşası.

mimari tasarım,nedir

Bazı yerlerde, örneğin Avustralya’daki Kraliyet Çocuk Hastanesi’nde veya New York’taki High Line Park’ta bu tür bir mimari tasarım halihazırda uygulanmıştır. Bunlar, yalnızca dinlenme veya kentsel çevreden kopma hedefi sunmakla kalmayıp, aynı zamanda bazı durumlarda hastanın sağlığını iyileştirmeye (Hastanede) veya sıcaklığı düşürmeye (hastanede) yardımcı olan biyofilik mimari tasarımının iki açık örneğidir. New York’taki park örneği). Bu örnekte olduğu gibi, minimalist, modernist, Viktorya dönemi, klasik, avangart veya Amerikan gibi diğer tasarım türlerine atıfta bulunabiliriz.

Bu nedenle, mimari tasarım, teknik olarak anlaşılamayacak, aynı zamanda süreçteki yaratıcı yönü de ortaya koyan, mekanların kullanılabilirliğine ilişkin farklı faktörleri göz önünde bulundurduğundan, nihai bir mimari yapıya temel oluşturmak için esastır.

Mimari Tasarımlarınız için Yardımcı Programlar

Mimarlar, tüm bu tasarım ilkelerini proje safhasına geçiribilmek için kendilerine uygun çeşitli yardımcı yazılımlar kullanarak gerçekleştirmektedirler. Bu yazılımlar tasarımcıların işini oldukça kolaylaştırmaktadır.( Bkn En iyi 4 Mimari Program). Bu yazılımlar 3D tasarım özelliklerinin yanı sıra BIM desteği ilede ön plana çıkmaktadırlar.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz