CAD ve BIM arasındaki Farklar Nelerdir?

BIM ve CAD arasındaki farklar nelerdir: Günümüzün mühendislik ve mimari alanı, gelişen bir yazılım, araç ve terminoloji ekosistemidir. En sık karıştırılanlar arasında BIM ve CAD vardır. Bu iki terim yakından ilişkilidir, ancak biçim ve işlev açısından oldukça farklıdır.

BIM Nedir?

Bina Bilgi Modellemesi veya BIM, bir inşaat projesinde tasarım aşamasından tamamlanmasına kadar entegre bir iş akışı kullanma yöntemidir. Bina, ev, köprü gibi herhangi bir yapının inşası veya yapı malzemelerinin kullanımını içeren herhangi bir şey olabilir.

BIM’i bir yazılım olarak değil, çeşitli sözleşmeler ve teknolojik araçlar tarafından sürdürülen bir süreç olarak düşünün. Bu sözleşmeler ve araçların tümü, bir yerin veya alanın fiziksel ve operasyonel niteliklerinin dijital temsillerini oluşturmak ve yönetmek için bir araya gelir.

Her bir BIM modeli, projenin ayrı parçalarının (ör. yapı malzemeleri ve yapısal parçalar) 3B ve 4B geometrik temsilleri olan ayrı bileşenlere (BIM nesneleri) sahiptir. BIM nesneleri tüm 3B modeli içerir ve her BIM nesnesi, tasarımcıların gerçek dünyayla nasıl etkileşime gireceğini görmelerini sağlayan geometriye ve verilere sahiptir.

BIM, bir mimari, mühendislik ve inşaat (AEC) projesinin yaşam döngüsü boyunca bilgileri düzenli tutarak tasarım ve inşaat ekipleri için teknolojiden yararlanır.

BIM yazılımı, tasarım ve inşaat bilgilerinin tüm disiplinlerini yapılandırılmış ve kullanılabilir bir veri koleksiyonuna getirerek, tutarsızlıkları izlemek ve raporlamak için çeşitli bina bileşenleri arasındaki bağlantıları inceleyebilir.

CAD Nedir?

Öte yandan, bilgisayar destekli tasarım veya CAD, manuel çizimin yerini alan ve üreticinin ürün tasarımına yardımcı olan bilgisayar tabanlı yazılım ve otomatik teknolojidir.

Üretilen ürünlerin tasarımında kullanımının yanı sıra CAD, BIM ile birlikte kullanıldığında bina tasarım sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır ve binalarda ve diğer yapısal tasarımlarda çizgiler ve yaylar oluşturmak için gelişmiş bir çizim aracı olarak hizmet eder.

BIM vs CAD: Basitçe ifade etmek gerekirse, BIM, tasarımcıların gerçek yapı öğelerini tüm görünümlerde görünebilen bir tasarım modeline yerleştirmelerine olanak tanıyan bir süreçtir ve olası çakışmaları araştırmak için yapı bileşenleri arasındaki ilişkileri daha derinlemesine inceler.

Bina tasarımında kullanıldığında, CAD öncelikle yapının bölümlerinin kat planlarını ve düzenlerini çizmek içindir. Mimarlar ayrıca, tasarım planlarını, bina bölümlerini ve cepheleri çizmek ve müşteri geçişleri için kapsamlı bir şekilde kullanırlar.

CAD ve BIM arasındaki Farklar Nelerdir?

Ek olarak, AEC veri toplama BIM’den yararlanır ve tasarımcıları, mühendisleri ve yüklenicileri verimli bina ve altyapı projeleri geliştirmede desteklemek için genellikle CAD yazılımını ortak bir veri ortamında birleştirir.

BIM vs CAD: Aynı mı?

BIM süreçleri ve CAD yazılımı aynı değildir ve birbirlerinin yerine geçemezler. BIM ve CAD arasında paralellikler vardır, ancak bunlar çok farklı platformlardır.

BIM bir tür CAD yazılımı değil, kendine özgü tasarım metodolojisidir. Temelde CAD, BIM’i kolaylaştırır, çünkü CAD kat planları ve yapı malzemesi üreticilerinin çizimleri bir BIM sisteminin önemli bir parçasıdır.

Başka bir deyişle, tasarımcılar, bir yapının parçaları ve üretilen parçalar (ör. çatı kaplama malzemeleri, elektrik bileşenleri, vb.) için 2B ve 3B çizimler oluşturmak için CAD yazılımını kullanır. BIM, mimari çizim ve tasarım sürecini nihai olarak kolaylaştıran bina tasarımını ve yapının kapsamlı bir modelini oluşturmak için tüm bunları birleştirir.

BIM vs CAD: Aynı mı?

CAD tipik olarak BIM yönteminde kullanılsa da, BIM büyük resim sürecidir. Bir binanın veya başka bir yapının fiziksel özelliklerinin geliştirilmesi için akıllı bilgiler kullanarak çalışır ve gerekli proje bilgilerini bir bina tasarımının çeşitli bileşenlerinde birleştirerek CAD’i daha sezgisel ve dinamik hale getirir.

Bu, bir inşaat projesine dahil olan tüm tarafların işbirliği içinde çalışabileceği anlamına gelir çünkü CAD modelleri de dahil olmak üzere tasarımın tüm yönleri, tüm tarafların aynı anda erişebileceği tek bir merkezi veritabanındadır. BIM ile mimarlar, yükleniciler, malzeme tedarikçileri, HVAC ve aydınlatma mühendisleri aynı dili konuşabilir.

Ürün tasarım mühendisleri bir binanın genel yapısını oluşturmak için CAD yazılımını kullanırken, üreticiler HVAC sistem bileşenleri, elektrik çizimleri, şemalar ve kablo şemaları gibi bina ürünleri ve ekipmanları tasarlamak için CAD yazılımını kullanır.

CAD yazılımı, metal saplamalar, duvar içi anahtar kutuları ve dekoratif donanımlar gibi aklımıza gelmeyen birçok yapı malzemesini tasarlamak için kullanılır. Bu ürünler, üflemeli kalıplayıcılar, rulo şekillendiriciler, sıcak dövmeciler ve makine atölyeleri gibi uzman üreticiler tarafından üretilse de, bunların tümü, bina yapısında kullanılan bileşenler olarak BIM modeline entegre edilen malzeme listesinin bir parçası haline gelir.

CAD programları Çizim içindir. 3D ve 4D BIM tasarımlarının bir tamamlayıcısıdır.

CAD ve BIM arasındaki iş birliği, hiçbir şeyi iki kez çizmeleri gerekmediği için tasarımcılara zaman kazandırır. Mimari çizimler BIM modelinden üretilir, böylece tasarımcıların bir çizimi kağıttan bilgisayara aktarması gerekmez.

CAD’in 2B ve 3B tasarım yetenekleri, kat planları, yapının kotlardaki bölümleri, kapılar ve pencereler gibi bina açıklıklarına fenestrasyon yerleşimi, çatı kotları ve daha fazlasının oluşturulmasında kullanılır.

Ek olarak, BIM’in bir parçası olarak CAD yazılımı, tasarımcıların yapının görselleştirilmesini kolaylaştırmak için 2B veya 3B temsiller oluşturmasına yardımcı olur ve tasarım sürecinin geliştirilmesini, değiştirilmesini ve optimizasyonunu sağlar.

CAD modellerinin ve BIM yönteminin birleşimiyle, bir tasarım ve inşaat projesine dahil olan herkes işbirliği içinde çalışabilir, bu da iletişimi hızlandırarak zamandan ve paradan tasarruf sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz