AutoCAD nedir ve Ne için kullanılır?

AutoCAD, Bilgisayar Destekli Tasarım programlarının öncüsü olmayabilir, ancak kesinlikle, mimarlık ve mühendislik için kendi şirketi Autodesk’in diğer programlarıyla birlikte tartışmasız referans haline geldiği noktaya kadar açık ara en çok tanınan programdır.

MİMARLIK VE MÜHENDİSLİK İÇİN REFERANS YAZILIMI

AutoCAD nedir ve nerede kullanılır?

AutoCAD’in ne olduğunu birkaç kelimeyle tanımlamamız gerekirse, 2D ve 3D çizim ve modellemeye yönelik CAD tipi bir yazılım olduğunu söyleyebiliriz. Her türlü yapı ve nesneyi geliştirmek için neredeyse sonsuz kapasiteye sahip geometrik modellerin oluşturulmasına ve değiştirilmesine izin verir.

Farklı alanlarda çalışabilme yeteneği, AutoCAD’in mimarlık ve mühendislik dünyasındaki geleneksel kullanımının ötesine geçerek grafik ve iç tasarım dünyasına girmesini sağlamıştır.

Şu anda AutoCAD, 2D tasarım ve 3D modelleme ile ilgili her türlü endüstriyel alanı kapsayan çok sayıda özel yardımcı araca sahiptir.

AutoCAD programının İlk Ortaya Çıkışı

AutoCAD nedir ve Ne için kullanılır?

1982 yılında, John Walker liderliğindeki bir grup programcı, ekibin diğer bir üyesi olan Michael Riddle’ın daha önce yarattığı yazılım olan AutoCAD’in ilk sürümünü geliştirdi.

Bilgisayarların ve yazılımların henüz başlangıç aşamasında olduğu bir dönemde, AutoCAD’in popülaritesi şirketin istikrarlı bir şekilde büyümesini sağlayarak günümüze kadar gelmiştir.

O yıllarda Autodesk, John Walker’ın ayrılışını ve şirketin başarısını katlamasına öncülük eden Carol Bartz’ın gelişini deneyimledi ve AutoCAD’in pazar penetrasyonu tartışılmaz hale geldi.

Günümüzde Autodesk, tasarım, modelleme, işleme ve uygulamalara odaklanan çok sayıda yazılım aracı sunmaktadır.

AutoCAD ne için Kullanılır?

AutoCAD, katı cisimler, yüzeyler, ağ nesneleri, dokümantasyon özellikleri ve daha fazlasıyla hassas 2B ve 3B çizim, tasarım ve modelleme için kullanılan bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımıdır. Çizimleri karşılaştırma, nesneleri sayma, ekleme ve tablo oluşturma gibi görevleri otomatikleştiren ve üretkenliği artıran özellikler içerir. Ayrıca elektrik tasarımı, tesis tasarımı, mimari yerleşim çizimleri, mekanik tasarım, 3B haritalama, taranmış görüntüleri ekleme ve raster görüntüleri dönüştürme için sektöre özel yedi araç seti ile birlikte sunulur. AutoCAD, kullanıcıların masaüstü, web ve mobil cihazlar aracılığıyla çizimler oluşturmasına, düzenlemesine ve açıklama eklemesine olanak tanır.

AutoCAD’i kimler kullanıyor?

AutoCAD nedir ve Ne için kullanılır?

AutoCAD; Kullanıcılar, mimarlar, tasarımcılar, mühendisler, proje yöneticileri, gayrimenkul geliştiriciler ve inşaat profesyonelleri tarafından hassas 2B ve 3B çizimleri oluşturmak için kullanılır.

Günümüzde AutoCAD

Şu anda AutoCAD, 2B ve 3B tasarım özelliklerini, bulutla etkileşimini ve diğer programlarla uyumluluğunu iyileştirerek işlevlerini genişletiyor.

AutoCAD 2023 veriyonu ile gelen yenilklere gözatın

AutoCAD Alternatifi Programlar

AutoCAD alternatifi olarak kullanılabilecek bir çok yasal yazılım bulunmaktadır. Bu yazılımlardan bazıları ömür boyu lisanslı ve uygun fiyatları ile ön plana çıkmaktadır.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz