En iyi 4 Mimari Çizim Programı

Mimari çizim programları, bilgisayarda 2B ve 3B modeller oluşturmanın çok ötesine geçmiştir. En iyi platformlar, mimarların ve mühendislerin herhangi bir projenin tasarımı, işçiliği, malzemeleri, planlaması ve teknik özellikleri üzerinde işbirliği yapmasına yardımcı olmak için Yapı Bilgi Modellemesi’ni (BIM) içerir.

Yakın tarihli bir rapor, ABD’li mimarların %70’inin BIM’in proje hataları riskini azaltmaya yardımcı olduğuna inandığını ve %56’sının müşterilerinin BIM(bkn BIM ne demek?) projelerine işbirliği çözümleri uyguladıktan sonra daha memnun olduklarını iddia ettiğini gösteriyor.

Ülkemizde de son zamanlarda Mimarların, Metraj alma ve diğer Mühendislik bölümleri ile doğrudan bir paylaşımın gerekliliği yüzünden Mimari çizim programları önem kazanmaktadır. Mimarlar artık 2 Boyutlu Çizimler yerine, Yapısal Mühendislik Uygulamaları, Mekanik-Tesisat Uygulamaları ve Elektrik Uygulama projelerinin bir biri ile uyumlu olmalarını 3D bütünsel proje çalışmamaları ile sağlayabilmektedir.

4 adet mimari yazılım platformunu inceledik ve kullanım kolaylığı, özel işlevsellik (2B ve 3B modelleme gibi), diğer mimari yazılımlarla uyumluluk ve büyük ekiplerin projeler üzerinde paylaşmasına ve işbirliği yapmasına yardımcı olma becerisine dayalı olarak en iyisini seçtik. .

Aşağıda size Mimarlar ve tasarımcılar, iç mimarlar tarafından tercih edilebilecek en iyi 4 mimari çizim programını sıraladık.

Not: Sıralama Tamamen Rastlantısaldır.

1-ALLPLAN ARCHTECTURE

En iyi 4 Mimari Çizim Programı
En iyi Mimari Çizim Programları ALLPLAN ARCHTECTURE

Yazılım,Autodesk REVIT programının birebir rakibi olarak öne çıkan Alman Nemetschek firmasının mimarlık tasarımlarını BIM platformunda geliştiren yazılımdır.

Allplan yazılımının temellerinin ilk atıldığı Şirket, 1963 yılında Prof. Georg Nemetschek tarafından kuruldu ve başlangıçta yapısal tasarım odaklı Ingenieurbüro für das Bauwesen (inşaat endüstrisi için mühendislik firması) adını aldı.

Bilgisayarları kullanan ve mühendisler için yazılım geliştiren, başlangıçta kendi ihtiyaçları için sektördeki ilk şirketlerden biriydi. 1977’de Nemetschek, inşaat mühendisliği için Statik 97/77 programını dağıtmaya başladı. (bkn. Allplan Nedir ve Nerede Kullanılır?)

Allplan Architecture Nedir?

Her görev için doğru araç

Allplan Architecture (bkn Allplan Architecture)Mimari tasarımın kapsamı, bireysel evlerden seçkin dönüm noktası projelerine kadar uzanmaktadır. Her ikisi de maksimum bilgi birikimi, yenilikçilik ve yaratıcılık gerektirir. Bunu başarmak için mimarların hem 2B hem de 3B olarak çalışabilmeleri, tasarım ortaklarıyla verimli bir şekilde iletişim kurabilmeleri ve en iyi tasarım kalitesini sunabilmeleri gerekir. ALLPLAN Architecture, tüm bu görevler için ideal yazılım çözümlerini sunar.

 •  Özellikle çalışma çizimlerinde eşsiz bilgi kalitesi
 •  Tüm disiplinlerde verimli işbirliği için açık BIM platformu
 • Doğru maliyetlendirme için hassas malzemeler

AVANTAJLARI

Allplan diğer yazılımlara göre en büyük avantajını Türkçe kullanım ara yüzü ve Türkçe komutların kullanımından sağlamaktadır.

 • Tamamen Türkçe Ara yüzü ve Komutlar
 • OSKA ile direk entegrasyon sayesinde Metraj ve Hakkediş Alabilme
 • Apllan Engineering Building ile Yapısal İnşaat Mühendisleri ve Teknik Ressamlar için Kalıp planları ve inşaat demir donatıların 3d olarak oluşturulabilmesi.
 • Türkiyede ki kullanıcıları için uygun abonelik fiyatları ile ön plana çıkmaktadır. Allplan yazılımlarına kalıcı lisans olarak da sahip olmak mümkündür.

Allplan Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak için

Allplan yazılımlarının Türkiye’deki yetkili satıcısı 3E promimarlık firmasıdır. Allplan yazılımları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için firma yetkilisi Ahmet Erdem Duran ile irtibata geçebilirsiniz.

2-ELITECAD ARCHITECTURE

En iyi 4 Mimari Çizim Programı
En iyi Mimari Çizim Programları ELITECAD

Diğer bir Mimari Çizim programı olan ELITECAD ARCHITECTURE yazılımı, Avusturyalı XEOMETRIC firması tarafından geliştirilmektedir.3D bina modellemeyi bir deneyime dönüştüren yenilikçi özelliklere sahip kullanıcı dostu CAD yazılımıdır.

NEDEN ELITECAD ARCHITECTURE?

Planlardan ve ‘güzel görüntülerden’ daha fazlası

ELITECAD Architecture ile ekstra değere sahip 3B bina modelleri yaratırsınız. Yazılımımızın kullanıcı dostu olması, arka planda bir veri tabanında tüm parametrik bileşenleri otomatik olarak oluşturan modelleri hızlı bir şekilde tasarlamanıza olanak tanır. Bu parametrik yapıyı kullanarak planlayıcılar, değişiklikler üzerine yeniden hesaplamalar dahil olmak üzere ek çaba harcamadan ülkeye özgü standartlara göre değerlendirmeler ve grafiksel miktar anketleri türetebilir.

Her zaman büyük resme odaklanmak

Tek bir tıklama ile ELITECAD üzerindeki tasviri değiştirebilirsiniz – 2D, 3D, katı, gizli çizgi, tel kafes modeli veya yüksek kaliteli işleme – tercihiniz ne olursa olsun! Başka hiçbir yazılım gösterimi bizim kadar hızlı değiştirmez. Ayrıca yazılımımızda tüm detaylar, planlar, katlar ve görselleştirmeler dahil tüm model tek bir dosyada saklanmaktadır.

BIM projenize mükemmel bir başlangıç

BIM-Bina Bilgi Modellemesi, akıllı 3B bina planlaması olmadan çalışmaz. Bu ilk ama önemli adım, bir sonraki BIM projesinde başarınızın temelidir. ELITECAD Architecture(bkn ELITECAD architecture 15), bunu güvenli, kolay ve hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar. Yazılımımızla BIM, Faydalı – Sezgisel – Yönetilebilir anlamına gelir.

Entegre VR gerçek zamanlı görselleştirme

En iyi 4 Mimari Çizim Programı
En iyi Mimari Çizim Programları ELITECAD SANAL GERÇEKLİK

Yazılımımızda, modelinizi uyarlama yapma olanaklarını kaybettiğiniz harici bir uygulamaya aktarmanız gerekmez. ELITECAD Architecture’ da yenilikçi VR gerçek zamanlı görselleştirme tamamen entegredir(bknz SANAL Gerçeklik VR ne demek?) ve modeliniz üzerinden sanal gezintilere çıkma ve 2D ve 3D planlarınızla otomatik olarak senkronize edilen canlı değişiklikleri gerçekleştirme olanağı sağlar. VR gözlükleri ve oyun kumandaları kullanarak, hatta temassız hareketle kontrol planlaması bir deneyim haline gelir.

ELITECAD ARCHITECTURE 15 YAZILIMI HAKKINDA BİLGİ

ELITECAD ARCHITECTURE 15 yazılımının demosunu indirmek, fiyat teklifi almak ve daha fazla bilgi almak için Türkiye yetkili satıcısı 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran ile irtibata geçebilirsiniz.

3-ARCADIA BIM ARCHITECTURE

En iyi 4 Mimari Çizim Programı
En İyi Mimari Çizim Programları ARCADIA SOFT

ARCADIA BIM Tasarımcının BIM teknolojisine uygun olarak çalışmasına izin veren inşaat sektörü için ilk Polonya yazılımı.

İnşaat sektöründe tasarım çalışmalarını önemli ölçüde hızlandıran birçok çözümü kullanan yazılım. Kullanıcı, çok katmanlı duvar, kapılar veya pencereler gibi nesneleri kullanarak, projenin DWG formatı ile tam uyumluluğundan hiçbir şey kaybetmeden hızlı bir şekilde CAD çizimleri oluşturabilir.

ArCADia programı, Autodesk’in CAD programları pazarındaki tekelini sona erdirerek, haksız aşırı fiyatlandırmayı sona erdirir ve yüksek kalite ve işlevselliğe sahip bir programın, her tasarımcının yeteneklerine uygun bir fiyata bulunabileceğini kanıtlar.

ARCADIA ARCHITECTURE 9 Eklentisi Hakkında

ARCADIA yazılımını tam bir Mimari Çizim programı olarak kullanabilmek için Temel yazılımlardan ArCADia LT, ArCADia, ArCADia PLUS en az birinin yüklü olması gerekmektedir.

Mimarlar ve bina formlarını şekillendiren ve yaratan herkes için tasarlanmış bir Mimarlık yazılımı olarak ortaya çıkmaktadır.

ArCADia-ARCHITECTURE, otomatik kesitler, otomatik boyutlandırma veya liste oluşturma dahil olmak üzere, dokümantasyon oluşturulmasını hızlandırmak için özel mimari işlevler ve seçenekler içerir. Kullanılan BIM teknolojisi sayesinde mimari tasarımı oluşturan tasarımcı otomatik olarak binanın dijital bir modelini alır. Bu nedenle, tasarım süreci her zaman interaktif 3D önizlemede kontrol edilebilir.

Bu modül, ArCADia BIM programının yeteneklerini gelişmiş işlevlerle genişletir; bu, bina modelleme seçeneklerinin bir kısmının ArCADia BIM programında mevcut olduğu anlamına gelir: ArCADia LT, ArCADia, ArCADia PLUS

AVANTAJLARI

 • Oldukça rekabetçi fiyatlara sahip olunabilen kalıcı Lisans fiyatları
 • BIM tabanlı olarak çalışması
 • IFC formatında veri alışverişi
 • AutoCAD komutları ile birbirine çok benze komut yapısına sahip olduğunda kullanım kolaylığı.

ArCADia BIM Architecture Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak için

ArCADia BIM ARCHITECTURE yazılımının demosunu indirmek, fiyat teklifi almak ve daha fazla bilgi almak için Türkiye yetkili satıcısı 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran ile irtibata geçebilirsiniz.

Ücretsiz olarak indirin 1 ay boyunca full sürüm olarak kullanın.

4-EDIFICIUS

En iyi 4 Mimari Çizim Programı
En iyi Mimari Çizim Programları EDIFICIUS

İtalyan ACCA Software firması tarafından Mimarlar için yaratılmış harika bir yazılım.

Edificius ile, inşaat aşamasını başlatmak veya işinizi müşteriye sunmak için 3D BIM modelleri, kat planları, kesitler, cephe görünümleri, inşaat detayları, BoQ’lar, Renderingler ve diğer tüm ilgili proje dokümantasyonu oluşturun.

POINT CLOUDS (NOKTA MODELLEME)

En iyi 4 Mimari Çizim Programı
En iyi Mimari Çizim Programları EDIFICIUS POINT CLOUD

Edificius ile büyük nokta bulutu kümelerini bile çok kolay bir şekilde içe aktarabilir ve yönetebilirsiniz.

Survey’den başlayarak ilgilendiğiniz bölümü seçin, kenarları ve düzlemleri belirleyin, farklı modelleri eşleştirin ve Edificius öğelerini modelle ilişkilendirin.

TARİHİ BİNLARIN 3 BOYUTLU TASARIMI

En iyi 4 Mimari Çizim Programı

Edificius, tarihi binaların modellenmesi, hasar giderme yönetimi ve mevcut varlıkların restorasyonu, kurtarılması, korunması ve bakımının destekli tasarımı için özel bir BIM nesneleri ve özel editörler kütüphanesine sahip bir ortama sahiptir.

Tonozları, geçme kirişleri, ahşap kirişleri, nişleri modelleyin, bozulmuş yüzeylere malzeme uygulayın, belirli bir yapı elemanı üzerinde bulunan hasarlı alanları belirleyin ve vurgulayın, yapı elemanlarına bir ortofoto atayın.

EDIFICIUS Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak için

EDIFICIUS yazılımının demosunu indirmek, fiyat teklifi almak ve daha fazla bilgi almak için Türkiye yetkili satıcısı 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran ile irtibata geçebilirsiniz.

Aşağıdaki linkden kayıt olup, Yazılımı ücretsiz olarak indirin 1 ay boyunca full sürüm olarak kullanın.

Hangi Mimari Çizim Programını Kullanmalıyım?

 • Uygun Fiyat ve Kalıcı Lisans: ArCADia BIM+Architecture Yazılımı+ELITECAD Architecture
 • Metraj Alma ve Hakediş Uygulmamarı: ALLPLAN Architecture
 • Sanal Gerçeklik ve Kolay Kullanım: ELITECAD ARCHITECTURE+EDIFICIUS
 • İmar Yönemetliği Uygulaması: ALLPLAN ARCHITECTURE
 • Kiralama Usulü ile Lisans: ALLPLAN ARCHITECTURE, ELITECAD ARCHITECTURE
Önceki İçerikCAD PROGRAMLARI NELERDİR?
Sonraki İçerikElektrik Mühendisleri için CAD programları

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz