Elektrik Mühendisleri için CAD programları

Elektrik mühendislerinin en çok ihtiyaç duyabileceği BIM destekli Elektrik Projesi çizim programları. CADprogramlari.com olarak mühendislik alanındaki yenilikleri ve yazılımları tanıtmayı siz değerli meslektaşlarımız için sürdürüyoruz.

Elektrik tesistlarının çözümü için size 2 BIM yazılım markasını önerebiliriz.

 1. Bunlardan İlki ARCADIA BIM yazılımları
 2. CYPE firmasından geliştirilen elektrik mühendisliği çözümleri yazılmıdır.
 3. Programlar hakkında daha fazla bilgi alın

Bu iki yazılım, Elektrik mühendislerinin ihtiyaçlarına göre çeşitli eklentilere sahiptir.

Arcadia BIM Yazılımları

Polonya menşeli Arcadia BIM firması, Autodesk Revit ürünlerinin piyasa hâkimiyetine son verme amacı olan Uygun fiyatlı BIM programları ile dikkat çekiyor.

Ömür Boyu Lisanslı Programlar listesinde yer alması nedeni ile diğer CAD programlarına karşı avantaj sağlamaktadır.

ArcCADia BIM, Elektrik altyapı tesisatları,telekom altyapılarının ve projelerinin gerçekleştirilebilmesi için 6 tane ek yazılımdan oluşmaktadır. Bu ek yazılımlar, kullanıcının ihtiyaçlarına  göre  seçilebilmektedir.

 • ArCADia BIM Electric Installation
 • ArCADia BIM Electric Installation Plus
 • ArCADia Yıldırım Koruma 
 • ArCADia Dağıtım Panosu
 • ArCADia Enerji Nakil Hatları
 • ArCADia Telekom Altyapısı

ArCADia BIM Electrical Intsallation

Elektrik Mühendisleri için CAD programları
Elektrik Mühendisleri için CAD programları ArCADia BIM Electrical Installations

ArCADia BIM Electrical Installation Modülü Binalardaki elektrik ve güç ekipmanı sistemlerinin tasarımcıları(Elektrik Mühendisleri) için tasarlanmıştır ve dahili düşük voltajlı elektrik sistemlerinin profesyonel dokümantasyonunu oluşturmak için kullanılabilir.

ArCADia BIM Electrical Installation

 • Tasarlanan kurulumun ayrı bölümlerinde kısa  devre akımlarının ve kısa devre gücünün hesaplanması.
 • Yük akımlarının (tek fazlı veya üç fazlı) hesaplanması ve gerilim düşüşlerinin hesaplanması.
 • RTF formatında bir hesaplama raporu ve güç dengesi oluşturma.
 • Elektrik tesisatı projeleri için enerji hatlarının yapısal diyagramlarının oluşturulması (tasarlanan dağıtım panoları arasındaki dahili enerji hatlarının şematik diyagramı).

ArCADia BIM Electrical Installation Plus

Elektrik Mühendisleri için CAD programları

ArCADia BIM Electrical Intsallation yazılmına ek olarak şağıdaki özellikler sunulmakatadır.

 • Tasarlanan kurulumun ayrı bölümlerinde kısa  devre akımlarının ve kısa devre gücünün hesaplanması.
 • Yük akımlarının (tek fazlı veya üç fazlı) hesaplanması ve gerilim düşüşlerinin hesaplanması.
 • RTF formatında bir hesaplama raporu ve güç dengesi oluşturma.
 • Elektrik tesisatı projeleri için enerji hatlarının yapısal diyagramlarının oluşturulması (tasarlanan dağıtım panoları arasındaki dahili enerji hatlarının şematik diyagramı).
 • Kapsamlı eleman kütüphaneleri.
 • DIALUX yazılımı desteği (aydınlatma armatürlerinin ihracatı ve ithalatı).
 • Kablo yollarının tasarlanması.
 • Kablo güzergahlarını doldurma ve yükleme hesaplamaları.
 • Malzeme listelerinin ve eleman listelerinin oluşturulması (RTF ve CSV dışa aktarma).

ArCADia Dağıtım Panosu Modulü

Elektrik Mühendisleri için CAD programları

ArCADia-DAĞITIM PANOSU veya Sigorta Panasu programı, tasarlanmış bir şalt cihazının veya herhangi bir devre şemasının bir diyagramını oluşturmak ve temel teknik hesaplamaları yapmak için kullanılabilir. Kapsamlı düzenlenebilir kitaplık, özel parametrelerle elektrik sistemlerini kolayca tasarlamanıza olanak tanır.

 • Hücreler için tek hatlı şematik diyagramların hızlı ve verimli tasarımı. Dağıtım panolarının gerçek görünümlerinin otomatik olarak oluşturulması. Kontrol sistemleri oluşturma imkanı.
 • ArCADia-ELEKTRİK TESİSATI PROGRAMI  katmanı kullanılarak tasarlanmış bir dağıtım paneli şemasının otomatik olarak oluşturulması.
 • Elektrikli cihazlar, aletler ve elektrikli cihaz sembollerinden oluşan bir veri tabanı (Kam anahtarları, Frekans invertörleri, Yumuşak yolvericiler, Sigortalar, Voltaj bobinleri).
 • Genişletilmiş elektrikli ekipman kütüphanesi (Legrand, Moeller, Schneider, Hager, ABB, Jean Muller).
 • Bir dağıtım panosunun gerçek bir görünümünü oluşturma ve elektrikli cihazları yerleştirme imkanı.
 • 3B görünümde oluşturulan dağıtım panolarının önizlemesi.

ArCADia Yıldırım Koruma Modulü

Elektrik Mühendisleri için CAD programları

ArCADia YILDIRIM KORUMA TESİSATI Eklentisi, binayı yıldırım deşarjına karşı korumak için bir tesisat projesi oluşturmanıza olanak sağlar.

Proje, hem tek aileli bina güvenliğini hem de çok aileli ve kamu binalarında tam bir yıldırımdan korunma sisteminin oluşturulmasını kapsayabilir.

Program, bir proje oluşturmaya, uygulamanın doğruluğunu kontrol etmeye (elemanların bağlanması ve devrelerin kapanmasına), ilgili standartlara göre gerekli hesaplamaları yapmasına ve bir sonuç raporu hazırlamasına izin verir.

ÇATI VE BİNALAR İÇİN YILDIRIM KORUMA 

 • Program, çatının (çatı eğimlerinin her biri) sırtlar, köşeler, sepetler, davlumbazlar ve diğer kenarlar boyunca ana hatlarıyla çizilmesi sayesinde iletken kablo seçenekleriyle bir yıldırımdan korunma çizimi oluşturmaya izin verir. Devre kapatıldıktan sonra, kurulum, aşağıya giden en kısa yolu bulan bir çıkış kablosuyla kontrol konektörüne bağlanır. Çatı eğimini, saçağı ve ardından binanın duvarını takip ederek kutuya veya kontrol konnektörünün kendisine ulaşır. Daha büyük binalarda çatıya bir hava terminali de yerleştirilebilir.

TOPRAKLAMA

 • Program otomatik olarak kontrol konektöründen çevre toprak elektroduna, ızgaralı toprak elektroduna veya toprak çubuğuna giden bir aşağı akım çalıştırır.

PROJE GEÇERLİLİK HESAPLAMA VE KONTROLÜ

 • Hesaplamalar yapmadan, liste girmeden ve rapor oluşturmadan önce eleman bağlantılarının doğruluğu kontrol edilmelidir. Program, projenin doğruluğunu otomatik olarak kontrol etmeyi sağlayan işlevselliğe sahiptir. Elemanlardan herhangi biri bağlı değilse, işaretlenecektir. Eğer tasarım doğruysa toprak elektrotlarının hesaplamalarını yapabilirsiniz. Program bunları çizim bazında otomatik olarak gerçekleştirir ve toprak direnci seçeneklerinde verilir.
 • RAPORLAMA VE LİSTE: Kurulum doğru yapılırsa, direnç sonuçlarını içeren rapor oluşturulabilir ve görünüme eleman ve malzeme listeleri eklenebilir.

ArCADia Enerji Şebekesi Çizim ve Tasarım Programı

Elektrik Mühendisleri için CAD programları

ArCADia-POWER NETWORKS, harici düşük voltajlı güç ağlarının tasarımıyla ilgili profesyonel belgelerin oluşturulmasına olanak tanır. Program, mekansal imar planlarında harici güç şebekeleri için nesneye dayalı çizimler oluşturulmasına veya bir binadaki alçak gerilim trafosundan dağıtım panosuna kadar bir güç şebekesini gösteren kullanıcı çizimlerinin hazırlanmasına olanak sağlar.

 • Güç kaynağından nihai nesneye kadar enerji şebekesi yapısal diyagramlarının oluşturulması. İşlevsellik, önerilen bir ağın yapısal diyagramının bir çizimini hızlı bir şekilde oluşturmak için kullanılabilir. Diyagram, önerilen ağın topolojisini içerir
 • Program, mekansal imar planlarında harici güç şebekeleri için nesne tabanlı çizimlerin oluşturulmasına ve bir alçak gerilim trafosundan başlayarak bir binanın dağıtım panosuna kadar bir güç şebekesini gösteren kullanıcı çizimlerinin hazırlanmasına olanak tanır.
 • diğer özellikler için lütfen sayfayı ziyaret edin.

ArCADia Telekom Şebeke Programı

Elektrik Mühendisleri için CAD programları

ArCADiaTELECOMMUNICATIONS NETWORKS modülü, güzergah boyunca harici telekomünikasyon ağlarının tasarlanmasını sağlar: ilk dağıtım çerçevesi (ilk kablo ucu: dağıtım çerçevesi, harici kabin, kablo kutusu) – telekomünikasyon hattı güzergahı – uç dağıtım çerçevesi (hatın son kablo sonu: dağıtım çerçevesi, harici kabin, kablo kutusu, binada kablo sonlandırma) ve ayrıca seçilen bileşenlere ayrılmasıyla ağın herhangi bir konfigürasyonu.

 • Önerilen veya tanımlanmış bir mevcut telekomünikasyon altyapısı kullanılarak birincil ve ikincil yeraltı kablo sistemlerinin, kablo boru hatlarının, havai hatların, fiber optik ve bakır medya kablolarının (telekomünikasyon ve koaksiyel kablolar dahil) tasarımı.
 • Bir kablonun tasarlanmış ayrı bölümlerinin, seçilen bir kablo hattının ve tasarımın geri kalan bileşenlerinin bağlantılarının doğrulanması.
 • Seçilen nesne veya bir grup nesne için bir rapor.
 • Malzeme listesinin maliyet tahmin programına aktarılması
 • diğer özellikler için sayfayı ziyaret edin.

CYPELEC ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ ÇÖZÜMLERİ

CYPELEC yazılım paketi, elektrik tesisatları için tüm yerleşim, tasarım, analiz ve boyutlandırma işlemlerinin yürütülmesini basitleştirir.

CYPELEC yazılmıda elektrik mühendislerinin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için ücreti/ücretsiz modüllerden oluşmaktadır.

CYPELEC Elektrik Mekanizmaları

Elektrik Mühendisleri için CAD programları

Elektrik ve telekomünikasyon tesisatlarının terminal elemanlarının (anahtarlar, prizler ve görsel-işitsel ve telefon konektörleri) mimari modellemesi.

CYPELEC DAĞITIM

Elektrik Mühendisleri için CAD programları

CYPELEC Distribution, elektrik tesisatı projeleri için devrelerin ve yüklerin dağıtımının 3B implantasyonuna yönelik bir programdır. Ücretelidir

CYPELEC CORE

Elektrik Mühendisleri için CAD programları

CYPELEC Core, CYPELEC REBT hesaplama motorunu içeren alçak gerilim elektrik tesisatlarının hesaplanması için ücretsiz bir uygulamadır. CYPELEC Core, kullanıcıların kurulumun tek hatlı diyagramlarını çizmesine ve oluşturma öğelerinin özelliklerini yapılandırmasına olanak tanır.

Open BIM Lightning

Elektrik Mühendisleri için CAD programları

Open BIM Lightning, yıldırımın neden olduğu risklere karşı korunmak için bir yıldırım güvenlik tesisatının elemanlarının 3B düzenini gerçekleştirmek için tasarlanmış ücretsiz bir uygulamadır. Program, içerdiği tüm elemanlar dahil olmak üzere güvenlik tesisatını hesaplar, doğrular ve açıklar: ESE tipi paratoner (erken flama emisyonlu paratoner), ilgili topraklama bağlantıları olan kutular, cephelerde metal elemanlarla bağlantılar ve alıcı setleriyle (antenler) , topraklama iletkenleri, vb.

CYPELEC PV Systems

Elektrik Mühendisleri için CAD programları

CYPELEC PV Systems, kullanıcılara şebekeye bağlı fotovoltaik sistemlerin (bunların arasında öz tüketimli kurulumlar vardır) ve şebeke dışı fotovoltaik kurulum sistemlerinin tasarımında yardımcı olan bir araçtır.

CYPELEC Networks

Elektrik Mühendisleri için CAD programları

CYPELEC Networks, elektrik şebekelerindeki güç sistemlerini analiz etmek ve tasarımcılara yüksek/orta ve alçak gerilim tesisatlarının analizi ve tasarımında yardımcı olmak için oluşturulmuş bir programdır. Program tarafından gerçekleştirilen tasarım kontrolleri, NFPA 70 Ulusal Elektrik Yasası (NEC) spesifikasyonlarına dayanmaktadır.


CYPELEC MULTILINE

Elektrik Mühendisleri için CAD programları

CYPELEC Multiline, bir elektrik tesisatının çok hatlı diyagramını manuel veya otomatik olarak çizmek için tasarlanmış bir programdır.

CYPELEC Switchboard

Elektrik Mühendisleri için CAD programları

CYPELEC Santral, elektrik tesisatlarında (kabinler, panolar, panolar…) bulunan panoları tasarlamak için oluşturulmuştur.

CYPELEC Grounding IEC

Elektrik Mühendisleri için CAD programları

CYPELEC Topraklama IEC, kullanıcıların IEC 60364-5-54 standardına göre elektrik tesisatlarında topraklama direncini hesaplamasına olanak tanır.

Elektrik Mühendisleri için CAD programları hakkında daha fazla bilgi

Elektrik Mühendisleri için CAD programları hakkında daha fazla bilgi alamak için Arcadia BIM ve CYPE yazılımlarının Türkiye yetkili satıcısı 3E Promimarlık‘dan Ahmet Erdem Duran‘ dan bilgi alabilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz