Elektrik Mühendisleri için CAD programları

Ülkemizde de Elektrik ve Mekanik Tasarım projeleri BIM’ in yavaş yavaş kullanılması ile birlikte artık BIM tabanlı CAD programlarında da yer lamaya başlamıştır. Gelen hep beraber Elektrik Mühendisleri tarafından rahatlıkla kullanılabilecek, metraj ve 3D görsellerin ve BIM’in kullanıldığı bir kaç yazılımı inceleyelim.

Bunlardan ilk Olarak ArCADiaSoft firması tarafından geliştirilen CAD tabanlı Elektrik programları ve ardından ACCA software tarafından geliştirilen Edificius yazılımını inceleyelim.

ArCADia Programları

ArCADia BIM Elektrik Mühendisleri içi CAD programı üreten nadir yazılım firmalarından biridir.

ArCADia Elektrik Mühendislerinin kullanımına 6 farklı Elektrik tesisatı modülü ile çıkmamaktadır. BIM(bkn. BIM ne demek?) tabanlı elektrik tesisatı modüllerinin kullanılabilmesi için aşağıda gösterilen ArCADiaSoft temel yazılımlarından en az birinin yüklü olması gerekmektedir.

 • ArCADia BIM
 • ArCADia BIM Plus
 • Arcadia LT

ArCADi BIM ELEKTRİK TESİSATI MODÜLLERİ

ArCADia BIM Elektrik mühendislerinin ihtiyaçlarına göre temin dilebilecek 6 farklı Elektrik tesisatı Modülü ile çıkmaktadır.

Bu Modüller sırası ile;

 1. ArCADia Elektrik Tesisatı Modülü
 2. ArCADia Elektrik Tesisatı Plus Modülü
 3. ArCADia Dağıtım Panosu Çizim ve Hesaplama Modülü
 4. ArCADia Yıldırım Koruma Çizim ve Hesaplama Modülü
 5. ArCADia Enerji Şebekesi Çizim ve Hesaplama Modülü
 6. ArCADia Telekom Şebekesi Çizim ve Hesaplama Modülü

1-ArCADia Elektrik Tesisatı Modülü

Elektrik Mühendisleri içi CAD programı

ArCADia BIM Elektrik Tesisat Çizim Modulü Elektrik Mühendislerinin BIM teknolojisine uygun bir binada kurulum projesi çizmesine olanak sağlar/

Binalardaki elektrik ve güç ekipmanı sistemlerinin tasarımcıları(Elektrik Mühendisleri) için tasarlanmıştır ve dahili düşük voltajlı elektrik sistemlerinin profesyonel dokümantasyonunu oluşturmak için kullanılabilir.

ArCADia Elektrik Tesisatı Modülü Gelişmiş Özellikleri

 • Tasarlanan kurulumun ayrı bölümlerinde kısa  devre akımlarının ve kısa devre gücünün hesaplanması.
 • Yük akımlarının (tek fazlı veya üç fazlı) hesaplanması ve gerilim düşüşlerinin hesaplanması.
 • RTF formatında bir hesaplama raporu ve güç dengesi oluşturma.
 • Elektrik tesisatı projeleri için enerji hatlarının yapısal diyagramlarının oluşturulması (tasarlanan dağıtım panoları arasındaki dahili enerji hatlarının şematik diyagramı).
 • 3 Boyutlu Görüntüleme Olanağı

2-ArCADia Elektrik Tesisatı PLUS Modülü

ArCADia BIM Elektrik Tesisat Çizim Modulünden daha fazlasını isteyen elektrik mühendisleri ve teknikerleri için PLUS modülü. B

Binalardaki elektrik ve güç ekipmanı sistemlerinin tasarımcıları(Elektrik Mühendisleri) için tasarlanmıştır ve dahili düşük voltajlı elektrik sistemlerinin profesyonel dokümantasyonunu oluşturmak için kullanılabilir.

NOT: ArCADia-ELEKTRİK TESİSATLARI PLUS modülünün çalışabilmesi için öncelikle ArCADia-ELEKTRİK TESİSATLARI modülünün kurulması gerekmektedir.

 • Kapsamlı eleman kütüphaneleri.
 • DIALUX yazılımı desteği (aydınlatma armatürlerinin ihracatı ve ithalatı).
 • Kablo yollarının tasarlanması.

3-ArCADia Dağıtım Panosu Çizim ve Hesaplama Modülü

Program, tek hat devre şemaları üretmek için gereken profesyonel teknik belgelerin geliştirilmesine olanak tanır. Program, hem ağ tasarımcıları hem de elektrik ve güç sistemleri tasarımcıları ile elektrik mühendisliği endüstrisinde çalışan tüm insanlar için tasarlanmıştır.

ArCADia-DAĞITIM PANOSI TASARIM programı, tasarlanmış bir şalt cihazının veya herhangi bir devre şemasının bir diyagramını oluşturmak ve temel teknik hesaplamaları yapmak için kullanılabilir. Kapsamlı düzenlenebilir kitaplık, özel parametrelerle elektrik sistemlerini kolayca tasarlamanıza olanak tanır.


4-ArCADia Yıldırım Koruma ProgramıÇizim ve Hesaplama Modülü

ArCADia YILDIRIM KORUMA TESİSATI Programı, binayı yıldırım deşarjına karşı korumak için bir tesisat projesi oluşturmanıza olanak sağlar.

Proje, hem tek aileli bina güvenliğini hem de çok aileli ve kamu binalarında tam bir yıldırımdan korunma sisteminin oluşturulmasını kapsayabilir. Program, bir proje oluşturmaya, uygulamanın doğruluğunu kontrol etmeye (elemanların bağlanması ve devrelerin kapanmasına), ilgili standartlara göre gerekli hesaplamaları yapmasına ve bir sonuç raporu hazırlamasına izin verir.


5-ArCADia Enerji Şebeke Programı

ArCADia-POWER NETWORKS, harici düşük voltajlı güç ağlarının tasarımıyla ilgili profesyonel belgelerin oluşturulmasına olanak tanır. Program, mekansal imar planlarında harici güç şebekeleri için nesneye dayalı çizimler oluşturulmasına veya bir binadaki alçak gerilim trafosundan dağıtım panosuna kadar bir güç şebekesini gösteren kullanıcı çizimlerinin hazırlanmasına olanak sağlar.


6- ArCADia Telekom Şebeke Programı

ArCADiaTELECOMMUNICATIONS NETWORKS modülü, güzergah boyunca harici telekomünikasyon ağlarının tasarlanmasını sağlar: ilk dağıtım çerçevesi (ilk kablo ucu: dağıtım çerçevesi, harici kabin, kablo kutusu) – telekomünikasyon hattı güzergahı – uç dağıtım çerçevesi (hatın son kablo sonu: dağıtım çerçevesi, harici kabin, kablo kutusu, binada kablo sonlandırma) ve ayrıca seçilen bileşenlere ayrılmasıyla ağın herhangi bir konfigürasyonu.

ACCA EDIFICIUS MEP

Binanızın Mekanik tesisatı ve Elektrik tesisatı kurulum sistemlerini 3D olarak tasarlamanın daha iyi olduğunu düşünüyor ancak eski CAD’inizin size verdiği özgürlüğü kaybetmek istemiyor musunuz?

ACCA SOFTWARE tarafından geliştirilen; Bir CAD kadar basit kurulum sistemlerinin 3D modellemesi için BIM yazılımını keşfedin!

ELKTRİK, MEKANİK VE SU TESİSATI BİR ARADA -Edficius MEP

YAZILIMLAR HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN

ArcadiaSOFT ve ACCA Software Türkiye yetkili satıcısı 3E PROMimarlık firmasından A.Erdem DURAN’ dan bilgi alabilirsiniz.

Önceki İçerikEn iyi 4 Mimari Çizim Programı
Sonraki İçerikAhşap Bina Statik Hesap Programı Timbertech

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz