DWG Dosyası nedir? Nasıl Açılır?

DWG dosyası nedir? Autodesk’in bilgisayar destekli tasarım (CAD) paketi olan AutoCAD’e özgü olan DWG, hem bir dosya formatı hem de bir CAD işletim ortamıdır. DWG dosyaları, hemen hemen her endüstride mühendisler ve tasarımcılar arasında en popüler ve yaygın olarak kullanılan CAD dosya formatları arasındadır.

Daha derine inelim:

  • DWG dosyası nedir?
  • Hangi uygulamalar bunları içe/dışa aktarabilir?
  • Kullanıcıların DWG dosya türüyle çalışırken karşılaştıkları yaygın sorunlar
  • .dwg uzantılı dosyaları çeviri hataları vermeden veya meta verileri bozmadan nasıl içe aktarabilirsiniz.

.dwg Dosya Biçimi Nedir: Kökenler ve Kullanım

DWG dosyası, iki boyutlu (2B) ve üç boyutlu (3B) çizimleri, model verilerini ve meta verileri depolamak için kullanılan tescilli (kapalı kaynak) bir dosya biçimidir.

DWG dosya uzantısı, verileri oldukça sıkıştırılmış bir biçimde depolayan ikili bir dosya biçimidir. Bu, onu büyük tasarım dosyalarını depolamak için ideal hale getirir, ancak doğru yazılıma sahip değilseniz DWG dosyalarını açmayı da zorlaştırabilir.

.dwg Dosya Uzantısı Nedir?

.dwg dosyası, DWG dosyaları tarafından kullanılan dosya uzantısıdır.

DWG dosyalarını DXF dosyalarıyla karıştırmayın. 1982’de Autodesk, 2B ve 3B tasarım verilerini depolamak için tarafsız (açık kaynaklı) DXF dosya formatını da yayınladı.

Her iki dosya türü de CAD/CAM uygulamalarında kullanılsa da aynı değildir. DWG’den farklı olarak DXF, verileri düz metin olarak depolar ve bu da dosya boyutlarını büyütür.

Önceki İçerikREVIT Benzeri Alternatif Programlar
Sonraki İçerikIntersoft Intellicad 2022

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz