IFC nedir? Nasıl Kullanılır?

BuildingSMART özünde, inşa edilmiş varlık endüstrisinin tamamının, proje veya varlığın yaşam döngüsü boyunca bilgi paylaşımını geliştirmesini sağlar. Bilgi silolarını ortadan kaldırarak, son kullanıcılar hangi yazılım uygulamasını kullanıyor olurlarsa olsunlar daha iyi iş birliği yapabilir ve işbirliği yapabilirler. buildingSMART’ın teknik temeli, 2013’te ISO sertifikası alan Industry Foundation Classes’a (IFC) dayanmaktadır.

IFC, yerleşik varlık endüstrisinin standartlaştırılmış, dijital bir tanımıdır. Açık, uluslararası bir standarttır (ISO 16739-1:2018) ve çok çeşitli donanım aygıtlarında, yazılım platformlarında ve birçok farklı kullanım durumu için arayüzlerde satıcıdan bağımsız veya agnostik ve kullanılabilir yetenekleri destekler. IFC, kullanımları ve benimsenmesi hakkında daha fazla bilgi bulunabilir.

IFC nedir?


Genel olarak, IFC veya “Endüstri Temel Sınıfları”, binalar ve sivil altyapı dahil olmak üzere yapılı çevrenin standartlaştırılmış, dijital bir tanımıdır. Açık, uluslararası bir standarttır (ISO 16739-1:2018), satıcıdan bağımsız veya agnostik olması amaçlanmıştır ve birçok farklı kullanım durumu için çok çeşitli donanım cihazları, yazılım platformları ve arabirimlerde kullanılabilir. IFC şema belirtimi, buildingSMART International’ın openBIM®’i tanıtma hedefini gerçekleştirmek için sunduğu birincil teknik çıktıdır.

Daha spesifik olarak, IFC şeması, mantıksal bir şekilde kodlayan standartlaştırılmış bir veri modelidir…

…kimlik ve semantik (isim, makine tarafından okunabilen benzersiz tanımlayıcı, nesne türü veya işlevi)…

…özellikler veya nitelikler (malzeme, renk ve termal özellikler gibi)…

…ve ilişkiler (konumlar, bağlantılar ve sahiplik dahil)…

…nesnelerin (sütunlar veya levhalar gibi)…

…soyut kavramlar (performans, maliyet)…

…süreçler (kurulum, işlemler)…

…ve insanlar (sahipler, tasarımcılar, yükleniciler, tedarikçiler vb.).

Şema belirtimi, bir tesis veya tesisin nasıl kullanıldığını, nasıl inşa edildiğini ve nasıl çalıştırıldığını açıklayabilir. IFC, binaların, üretilen ürünlerin, mekanik/elektrik sistemlerinin fiziksel bileşenlerinin yanı sıra daha soyut yapısal analiz modellerini, enerji analiz modellerini, maliyet dökümlerini, çalışma programlarını ve çok daha fazlasını tanımlayabilir.

IFC nasıl kullanılır?


Bugün, IFC genellikle belirli bir ticari işlem için bir taraftan diğerine bilgi alışverişinde bulunmak için kullanılmaktadır. Örneğin, bir mimar mal sahibine yeni bir tesis tasarımı modeli sağlayabilir, mal sahibi bu bina modelini teklif talep etmesi için bir müteahhide gönderebilir ve bir müteahhit mal sahibine kurulu ekipmanı açıklayan ayrıntıları içeren bir son model verebilir. ve üretici bilgileri. IFC, ister tasarım, satın alma ve inşaat aşamalarında aşamalı olarak isterse uzun vadeli koruma ve işletme amaçları için “inşa edildiği haliyle” bir bilgi koleksiyonu olarak olsun, proje bilgilerinin arşivlenmesi için bir araç olarak da kullanılabilir.

İstenen IFC verileri, XML, JSON ve STEP gibi çeşitli formatlarda kodlanabilir (bkz. veya bağlantılı veritabanları.

Model oluşturma, tasarım, simülasyon ve analiz, görüntüleme ve daha fazlası dahil olmak üzere yapı bilgisi modelleme araçlarının yazılım satıcıları, son kullanıcılara bazı IFC formatlarında verileri dışa aktarma, içe aktarma ve iletme için arayüzler sağlayacaktır. IFC aracılığıyla araçlarından ne paylaşmak istediklerine kullanıcılar karar verir.

3 YORUMLAR

  1. […] Industry Foundation Classes (IFC), veri alışverişlerinin uzun ömürlü olmasını sağlayan tarafsız ve açık bir dosya formatı belirtimidir. IFC, dünya çapında benimsenen bir veri şemasıdır ve dünya çapında varlık türlerini kapsayan çok sayıda projede benimsenmiştir. IFC, openBIM veri alışverişi için temel sağlar. openBIM, tüm paydaşların dijital iş akışlarına katılmaları için eşit fırsatlar sunar ve daha fazla araç seçeneği sunar. […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz