Tarihi Binalar İçin 3D Tasarım Programı

Tarihi binaların ve altyapıların (HBIM) restorasyonu için bir 3D modelleme yazılımı mı arıyorsunuz?

Mevcut binaların ve tarihi ve anıtsal binaların korunması ve iyileştirilmesi için uygulanan en gelişmiş BIM(bkn BIM Ne demek?) teknolojisi olan Edificius’u keşfedin.

ÜCRETSİZ FULL SÜRÜMÜ 1 AY DENEYİN

Tarihi Binalar için 3D modelleme Programı Edificius Yazılmını 1 ay boyunca full sürüm olarak deneyin…

Deneme sürümü için aşağıdaki linkde verilmiştir.

HBIM (Heritage BIM) nedir ve restorasyon ve iyileştirme projelerinde uygulandığında avantajları nelerdir?

Tarihi Binalar İçin 3D Tasarım Programı
Tarihi Binalar İçin 3D Tasarım Programı EDIFICIUS

HBIM (Tarihi Yapı Bilgi Modellemesi) kısaltması, BIM metodolojisinin şu amaçlarla uygulanmasını belirtir:

 • tarihi binaların modellenmesi;
 • hasar ve çürüme alanı etütleri yönetimi;
 • Mevcut miras varlıklarının restorasyonu, iyileştirilmesi, korunması, muhafazası ve bakımı için yardımlı planlama araçları.

Tarihi bir binanın modellenmesi, deformasyonlar ve düzensizlikler ile karakterize edilen standart olmayan unsurların varlığını, inşaat tekniklerine ilişkin araştırma belirsizliklerini, bozulma olaylarının varlığını vb. dikkate almak anlamına gelir.

BIM süreçleri, en yeni ölçme teknikleriyle (karasal fotogrametri için lazer tarayıcılar, dronlar veya kameralar) birlikte artık hassas, yüksek hızlı 3D model işleme açısından olağanüstü avantajlar sunan kurtarma ve yeniden geliştirme müdahaleleri tasarlamanın geleneksel engellerinin üstesinden gelme vaadini yerine getirebilir. , veri kullanılabilirliği ve paylaşımı, bakım müdahalelerinin planlanması, varlığın ileri teknolojilerle (sanal veya artırılmış gerçeklik gibi) tanıtımı ve kullanımı.

Nokta bulutları ile Survey’den veya DXF/DWG/IFC çizim ve modellerinden başlayarak binanın 3B dijital modelini oluşturun

Tarihi Binalar İçin 3D Tasarım Programı
Tarihi Binalar İçin 3D Tasarım Programı EDIFICIUS

Edificius ile şunları yapabilirsiniz:

 • nokta bulutlarını içe aktarma (yersel fotogrametri için lazer tarayıcılardan veya kameralardan elde edilen anket verilerini kullanarak)
 • çizimleri DXF/DWG dosya formatında içe aktarın
 • nesneleri otomatik olarak tanımak için BIM modeli IFC(bkn IFC ne demek?) dosyasını içe aktarın

Modeli, saha araştırmasından elde edilen ölçümlerle birlikte nesneleri (duvarlar, zeminler, pencereler vb.) manuel olarak ekleyerek oluşturun
Ayrıca arazi etüt verilerini Edificius’a aktarabilirsiniz (Google Haritalar ile veya DXF/DWG CAD(bkn CAD ne demek?) formatlarındaki diğer arazi etüt dosyaları ile) kontur çizgileri, planlar ve altimetrik noktalar tanımlayarak.

Çeşitli nesneler arasından seçim yaparak çok sayıda farklı tonoz ve kubbe tipi tasarlayın

Tarihi Binalar İçin 3D Tasarım Programı
Tarihi Binalar İçin 3D Tasarım Programı EDIFICIUS

Mevcut bir tarihi yapı araştırmasından sonra hacimleri modellemenin zorluğunu hiç yaşadınız mı?

Edificius ile yeni özel nesneleri kullanarak farklı tipteki kasaları kolayca ve hızlı bir şekilde modelleyebilirsiniz: varil, yaygın yarım varil, pavyon, çokgen tabanlı pavyon, çapraz nervürlü, kubbeler, lunetler/delik, yatay ve dikey düzlem).

Herhangi bir dış modelciye ihtiyaç duymadan! Edificius, genel hacim yüzeyini, alt referans seviyesini ve “delta”yı tanımlamada size rehberlik eder.

İskele, dolgular, lunetler, kemer konumlandırma gibi tonoz detaylandırma öğelerini hızla özelleştirin.

Doğrudan düzenleyicinin içinden bir model önizlemesine bakın ve nihai sonucu 3B görünümde veya Gerçek Zamanlı Görselleme ortamında gözlemleyin.

Tarihi Binalar İçin 3D Modelleme Programı Edficius ile Hasar ve çürüme alanlarını tanımlayın ve yeniden oluşturun

Tarihi Binalar İçin 3D Modelleme Programı
Tarihi Binalar İçin 3D Tasarım Programı EDIFICIUS

3D model, survey yapılan aşamanın analizi ve tasarım aşamasında müdahalelerin tanımlanması için bir temel olarak kullanılabilir. Sadece birkaç basit adımda şunları elde edersiniz:

 • ortofoto kaplamalar ile binanın çatlak desenlerinin ayrıntılı bir genel görünümü ile birlikte incelenen aşamanın gerçekçi bir temsili
 • ilgili dolgular ve efsaneler ile bozulmuş alanların temsilleri
 • zaman içinde danışılabilen, uygulanabilen ve güncellenebilen bir BIM modeli
 • fotogerçekçi yüksekliklere sahip detaylı çizimler
 • Proje sunumları için kullanılacak modelin fotogerçekçi görüntüleri.

Hasarlı bölgeler ve bozulma alanları sadece basit grafik temsiller değil, gerekli tüm çatlak deseni verilerini ve bilgilerini sağlayabilen BIM nesneleridir.

“Fırça” aracını kullanarak binanın hasar bölgelerini takip edin, özelliklerini atayın (tip, şiddet, nedenler), “Sembolojisini” tanımlayın ve atayın ve son çalışma çizimlerine veya inşaat belgelerine dahil edilecek açıklamaları otomatik olarak alın.

Aynı metodoloji ile tüm çürüme alanlarını da tanımlayın. Her bozunma olayı için derinliği, sınıflandırmayı ve kalınlığı tanımlayın.

Bozulma tabloları ve lejantlar, NorMaL sınıflandırmasına göre otomatik olarak oluşturulur (taş malzemelerin değişikliklerini incelemek ve tarihi ve sanatsal öneme sahip eserlerin koruma işlemlerinin etkinliğini kontrol etmek için birleşik yöntem) ve modelde yapılan her değişiklikte otomatik olarak güncellenir.

Modelin teknik belgelerini ve fotogerçekçi görüntülerini üretin

HBIM ile Tarihi Binanızın 3D modeli tamamlandı:

 • otomatik olarak proje belgelerini (planlar, kesitler, cepheler, vb.)
 • izometrik görünümler
 • çalışma çizimleri
 • dinamik maliyet tahminleri
 • fotogerçekçi işlemeler

Hatta Gerçek Zamanlı İşleme veya Sanal Gerçeklik teknolojisini kullanarak boşluklar içinde birinci şahıs olarak gezinin.

Bozulma tabloları ve lejantlar, NorMaL sınıflandırmasına göre otomatik olarak oluşturulur (taş malzemelerin değişikliklerini incelemek ve tarihi ve sanatsal öneme sahip eserlerin koruma işlemlerinin etkinliğini kontrol etmek için birleşik yöntem) ve modelde yapılan her değişiklikte otomatik olarak güncellenir.

ve bir çok özellik daha...

EDIFICIUS YAZILIMINI NASIL TEMİN EDEBİLİRİM?

Mimarlık, Mühendislik ve Tasarım alanında bir çok yazılım üreten ACCA Software tarafından geliştirilen EDIFICIUS yazılımı hakkında bilgi almak için Türkiye’ deki yetkili satıcısı 3E PROMİMARLIK firmasından A.ERDEM DURAN ile irtibata geçebilirsiniz.

Önceki İçerikBIM VE CAD ARASINDAKİ FARKLAR
Sonraki İçerikMetin Seslendirme Programı Voiser

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz