Sanal Gerçeklik VR Nedir? Mimarlık ve Mühendislikteki kullanım alanları nelerdir?

Sanal Gerçeklik VR, gerçek gibi görünen sahneler ve nesnelerle bilgisayar tarafından oluşturulan bir ortamdır ve kullanıcıya kendilerini çevrelerine dalmış gibi hissettirir. Bu ortam, Sanal Gerçeklik başlığı veya kask olarak bilinen bir cihaz aracılığıyla algılanır. VR, kendimizi karakterlerden biriymişiz gibi video oyunlarına kaptırmamıza, proje aşamasındaki evinizin/yapınızın içindeymiş gibi olmanıza, kalp ameliyatı yapmayı öğrenmemize veya performansı en üst düzeye çıkarmak için spor eğitiminin kalitesini artırmamıza olanak tanır.

Konumuz gereği İnşaat ve tasarım endüstrisinde sıkça kullanılmaya başlayan Sanal Gerçeklik VR hakkında bilgi verelim..

Sanal Gerçeklik VR Nedir?
Sanal Gerçeklik VR Nedir?

Mimari ve Mühendislik Sunumlarında Sanal gerçeklik VR Kullanımı

 • Sanal gerçeklik (VR), mimarların binaları gerçekte var olmadan önce deneyimlemelerine ve anlamalarına olanak tanır.
 • 2017’de yapılan bir ankette, katılımcıların %70’i planlama için VR ve bitişik teknolojiyi kullanıyordu.
 • VR teknolojisini kullanmak, müşteriler için toplantılarda ve sunumlarda harcanan süreyi azaltabilir.

Geniş oturma odası pencerelerine, duvardaki tablolara ve geniş mutfağa hayran kalarak zarif bir evin içinden geçiyorsunuz. Sarkıt lambalar yumuşak bir parıltı verir; ayaklarınızın altında terrazzo zemin parıldıyor; mobilyalar davetkar hissediyor. Ardından, VR gözlüğünüzü çıkarır ve toplantınıza devam edersiniz.

Bu senaryo, daha fazla mimar VR’yi uygulamalarına dahil ettikçe giderek daha yaygın hale geliyor. Kuzenleri, artırılmış gerçeklik (AR) ve karma gerçeklik (MR) ile birlikte sanal gerçeklik, tasarımcıların görselleştirmenin sınırlarını zorlamalarına olanak tanıyarak iş arkadaşlarına ve müşterilere bir binayı veya alanı daha inşa edilmeden çok önce deneyimlemeleri ve anlamaları için yeni yollar sunar. Mimarlıkta sanal gerçeklik ile mimarlar sadece bir binanın nasıl görüneceğini değil, aynı zamanda nasıl hissedileceğini de aktarabilirler.

Mimari-görselleştirme uzmanları için çevrimiçi bir dergi ve topluluk olan CGarchitect’in yayıncısı ve CGarchitect Digital Media Corp.’un başkanı ve CEO’suJeff Mottle “Geleneksel olarak mimaride, planlarınız ve ölçekli modelleriniz var ve 3D modelleme son 20 yıldır yürürlükte.”


HANGİ PROGRAMLAR İLE SANAL GERÇEKLİK VR UYGULAMASINI KULLANABİLİRİZ

Teknolojinin bu noktalara gelmesi ile birlikte, Mimarların, tasarımcıların ve hatta yapısal mühendislerin projelerini Sanal gerçeklik VR ile uyumlu yazılımlar ile sunduğunu görmeye başlamaktayız.

1-ELITECAD ENTEGRE VR ÖZELLİĞİ


ELITECAD ile Gerçek zamanlı görselleştirme ve VR

Etkileyici efektlerle (gerçek zamanlı yansımalar, gerçek zamanlı çarpma haritaları, hareketli çim, hareketli su, 360° skybox’lar vb.) BIM modellerinin daha önce hiç görmediğiniz gibi gerçek zamanlı görselleştirilmesini bekleyebilirsiniz.

Sanal gerçeklik, modellerinizi müşterilerinize sunmak için hayal gücünün ötesinde olanaklar sağlar. ELITECAD, kullanımı kolay ve kalıcı bir izlenim bırakması garanti edilen oyun kumandaları, 3D fareler, VR kulaklıklar (Oculus Rift) gibi sayısız giriş aygıtını destekler.

Bu işlevlerin tümü herhangi bir dışa aktarma veya ek yazılım gerektirmez, model her zaman manipüle edilebilir. Tüm planlar güncel kalır ve herhangi bir noktada tam kontrol sizdedir. Değişiklikler anında ve etkileşimli olarak gerçekleştirilebilir, bu da harici işleme için bekleme sürelerini ortadan kaldırır.

“Proje Sunumlarında ELITECAD ARCHITECTURE ve ELITECAD MECHANICS ön plana çıkıyor”

Gelişen teknolojiye paralel olarak, Mimarlar ve Yapısal tasarımcılar projelerini 3D olarak sunmaktadır. Fakat günümüzde artık bunun daha ötesi de var.

Bir çok tasarım ofisimimar veya mühendis, ister konut olsun ister sanayi yapısı olsun Müşterilerine projelerini içindeki ağaçlardan, çevre duvarına, Makine ve ekipmanları dahil olmak üzere Sanal gerçeklik olarak proje sunumlarını gerçekleştirmektedirler.

ELITECAD’e doğrudan entegre – ek bir programa aktarmaya gerek yok

 • BIM modeli her zaman manipüle edilebilir
 • Planlar sürekli güncel tutulur
 • Projenin %100 kontrolü
 • Görselleştirme materyallerinin veya kitaplık bölümlerinin etkileşimli olarak değiştirilmesi
 • Depolanabilir kamera konumları (anlık görüntüler)
 • Grafik efektli görüntüler ve videolar için uzun bekleme süreleri yok
Sanal Gerçeklik VR Nedir?
Sanayi ve Tesis Yapılarının tasarımında ve sunumunda ELITECAD MECHANICS ile sunumu

ELITECAD YAZILIMLARI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İÇİN

ELITECAD yazılımı hakkında daha fazla bilgi almak için 3E PROMİMARLIK firmasından Ahmet Erdem Duran ile irtibata geçebilirsiniz.


2-EDIFICIUS +VRiBIM

Edificius, size 3D BIM modelleme ile entegre edilmiş ilk sürükleyici sanal gerçeklik teknolojisini sunuyor. Artan netlik ve daha iyi alan ve malzeme algısı. Fikirlerinizi daha derin bir gerçekçilik duygusuyla sunun.

Sanal Gerçeklik VR Nedir?

Edificius ve VRiBIM Teknolojisi

Mimari BIM tasarımı ve sürükleyici sanal gerçeklik arasındaki dinamik entegrasyonla yeni bir çağın başlangıcı

 • Gerçekçi bir alan, ışık ve malzeme algısıyla projenizi canlı ve gerçek zamanlı olarak keşfedin ve değiştirin.
 • Projelerinizi yüksek kaliteli görsel çıktılar kullanarak sunun ve müşterilere ve müşterilere olağanüstü sürükleyici deneyimler sunarak daha iyi etkileşim kurun.

“Doğrudan Edificius’tan sürükleyici sanal gerçekliği kullanarak BIM modellerinizde sanal bir tura çıkın”

Sanal Gerçeklik VR Nedir?

VriBIM, tasarım şeklinizi değiştirir. Projeye dahil olan paydaşlarla olan ilişkinizi kökten değiştirir ve müşterilerle iletişimi büyük ölçüde geliştirir.

VriBIM ile projenizi canlı olarak keşfedebilirsiniz. Tüm detaylarıyla sanki inşa edilmiş gibi görün ve daha gerçekçi bir alan, ortam, renk, ışık ve malzeme algısı elde edin.

Projenin sunumu bile dinamik ve interaktif bir deneyime dönüşüyor; fikirlerinizi daha net, daha anlaşılır ve ilgi çekici bir şekilde iletebilecek ve değişiklikleri müşteri tarafından talep edildiği şekilde gerçek zamanlı olarak test edebileceksiniz (mobilya veya yüzey kaplamaları gibi basit seçimlerden daha zorlu fonksiyonel-mimari seçimlere kadar) .

Önceki İçerikMetin Seslendirme Programı Voiser
Sonraki İçerik3D Makine Tasarım ve Çizim Programı

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz