ELITECAD MECHANICS

Makine mühendisleri, mekanik tasarımcılar, makine üreticileri, Endüstri tesis üreticileri ve tasarımcıları için 3D mekanik tasarım imakanı veren bir programıdır.

ELITECAD MECHANICS yazılımının önemli özelliklerini kısaca bir inceleyelim.

1KOLAY KULLANILABİLİRLİK ÖZELLİĞİ

ELITECAD, tercihlerinize göre değiştirebileceğiniz tamamen özelleştirilebilir bir kullanıcı arayüzü sağlar. ELITECAD’i, müşterilerimizin yıllara dayanan deneyimlerine dayanan ve projelerinize verimli bir başlangıç sağlayan önceden tanımlanmış bir başlangıç konfigürasyonu ile gönderiyoruz.

Sektörünüze ve bireysel tercihlerinize bağlı olarak, kullanıcı arayüzünü istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz, örneğin:

 • kenetlenebilir pencereler ve araç çubukları
 • serbestçe yapılandırılabilir araç çubukları
 • serbestçe yapılandırılabilen tuş kısayolları
 • iç içe pencereler

Dinamik 3B model

ELITECAD’de 2D yapı ve 3D modelleme doğrudan bağlantılıdır. Modelin fareyi kullanarak hızlı ve sezgisel dönüşü ve hareketi sayesinde, modelinizi istediğiniz açıdan her zaman kontrol edebilirsiniz. Ek olarak, tasvir aşağıdakiler arasında kolayca değiştirilebilir:

 • gölgeleme modeli
 • Gizli model
 • Tel kafes modeli
 • veya gerçek zamanlı gölge hesaplama ile kombinasyon

22 BOYUTLU İMALAT TASARIMLARI

3D modellemede bile, 2B planlar her zaman mekanik yapının ayrılmaz bir parçası olarak kalacaktır. 2B konturlardan birçok karmaşık 3B nesne oluşturulur ve özellikle endüstriyel uygulamalarda 2B planlar hızlı ve en yüksek kalitede üretilir. Bu nedenle, sezgisel ve grafiksel olarak çekici 3D modellemenin yanı sıra, 2D işlevselliği her zaman ana odak noktasıdır ve ELITECAD’de sürekli olarak geliştirilmektedir.

Çizim işlevselliği

ELITECAD, kullanıcılarımızın geri bildirimlerini kullanarak 30 yıldır sürekli olarak geliştirilmiş ve iyileştirilmiş bir dizi çizim işlevi sunmaktadır. Bu, karmaşık inşaat gereksinimleri söz konusu olduğunda çok verimli iş akışlarına yol açar.

ELITECAD’deki çizim işlevselliği, giriş asistanı, özellik çubuğu, tutamaklar ve kıskaç kombinasyonu, 2D inşaat için mükemmel bir çalışma ortamı sağlar. Tüm temel işlevler imleçte gösterilir ve içerik menüsü aracılığıyla seçilebilir.

33D MODELLEME VE TASARIM OLANAĞI

3D yapı için en büyük bir talep, ekrandaki hızlı yönlendirmedir. Tasarımcıların, modelin istenen herhangi bir konumunu veya görünümünü kısa bir süre içinde bulması ve gözlemlemesi gerekir.

ELITECAD Mechanics’te bu görevi fare ve tek bir tuş ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Model her zaman kontrol altındadır ve imleç üzerindeki semboller ile ELITECAD size hangi işlemin gerekli olduğunu gösterir. Bu, modeli tam olarak istediğiniz konuma döndürmenize, taşımanıza ve yakınlaştırmanıza olanak tanır. 3B eksenler her zaman konumu 3B uzayda gösterir.

Ayrıca, ELITECAD kullanıcıları kameranın dönüş noktasını ayrı ayrı ayarlayabilir. Bunu dinamik kırpma işleviyle birleştirerek modelin her detayını görebilirsiniz.

4MEKANİK İMALAT TASARIMI

ELITECAD Mechanics’te yaygın olarak kullanılan elemanlar, kullanıcıya parametrik nesneler olarak sunulur ve bu da inşaat sırasında çok zaman kazandırır. Bileşenler, kullanıcının isteğine bağlı olarak 2B veya 3B nesneler olarak oluşturulabilir. Parametrik oldukları için değişiklikleri istediğiniz zaman nesnelere uygulayabilirsiniz.

Basit poligonlardan karmaşık V-kayış kasnaklarına kadar ELITECAD, inşaat sürecinizi desteklemek için portföyüne sahiptir:

 • çokgenler, elipsler, spiraller
 • taban plakaları
 • dişliler
 • V-kayış kasnakları
 • dalga üreteçleri
 • yastık blokları
 • elektrik motorları

5MERDİVEN TASARIMI

Parametrelerle tanımlanan ve daha sonra değiştirilebilen merdivenleri hızlı ve sezgisel olarak oluşturmak için ELITECAD Mechanics, pratik bir merdiven oluşturucu sağlar. Ayrıntılı parametre diyaloğunu kullanarak, merdiven geometrisinden basamak tanımına, destek yapısına, merdiven başı ve ayağına, plan grafiklerine kadar tüm merdiven parametrelerini gereksinimlerinize göre tanımlayabilirsiniz – her şey özelleştirilebilir.

Bu kullanışlı oluşturucu ile, VR kullanarak etkileşimli bir deneyime izin veren tesis yapımındaki senaryolar için nesneler oluşturabilirsiniz. Ayrıca, aynı zamanda, detay yapımı için şablonlar sağlanmaktadır. Merdivenlerin görünümü, detay inşaatı başlamadan önce bile kolayca uyarlanabilir ve müşteri merdivenlerin gerçekçi bir sunumunu görebilir. Bu, üretici için güvenlik sağlar ve değişiklik talepleri söz konusu olduğunda zaman ve para tasarrufu sağlar.

6ENDÜSTRİ TESİSLERİNİN TASARIMI VE İMALATI

Büyük ve karmaşık tesislerin hızlı üretimi, ELITECAD Mechanics’in en büyük faydalarından biridir.

Esnek yapılandırma araçları, tek tek parçaların kolay yönetimini sağlar. Gereksinimlere bağlı olarak, tek bileşenler, gruplar veya tüm montajlar üzerinde çalışırsınız. ELITECAD Mechanics her zaman mümkün olan en fazla özgürlüğü sağlar. Tercih ettiğiniz tasvirde modelleyin ve tesisi her yönden değiştirin. Değişiklikler otomatik olarak görünümlere, bölümlere ve ayrıntılara yayılır. Siz sadece asıl işinize odaklanın, gerisini ELITECAD otomatik olarak halleder.

7ÖZEL MAKİNE TASARIMLARI

ELITECAD Mechanics ayrıca özel makinelerin yapımı için çok kullanıcı dostu işlevsellik sunar. Akıllı kullanıcı rehberliği gerekli girişi minimuma indirdiği için, ayrıntılı 3D tanımlamalarına gerek kalmadan, ayrı makine bileşenleri 3D alanda oluşturulur.

İstenen görünümlerdeki tanımlar da sezgisel ve kolaydır. Modifikasyon düzlemleri, tanımlanan nesnelerin bir parçasıdır ve bunların işlenmesini büyük ölçüde basitleştirir. Esnek değişiklik ve değiştirme işlevleri kullanılarak karmaşık parametrik koşullar otomatik olarak karşılanır. Kolay modifikasyon adımları, hızlı değişikliklere olanak tanır ve özellikle makineler ve tesisler için inşaatta yaratıcılık için mükemmel bir temel sağlar.

8GERÇEK ZAMANLI GÖRSELLEME

ELITECAD’de etkileşimli olarak planlar arasında gezinmek, sanal gerçekliğin doğrudan entegrasyonu sayesinde emsalsiz bir deneyimdir. Gelecekteki mal sahibi veya kullanıcı, karar sürecine erken dahil edilebilir ve tesisi veya özel makineyi ilk elden deneyimleyebilir. Tasarım aşamasında herhangi bir değişiklik yapılabilir, bu da tüm paydaşlar için zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.

9ÜRETİM ÇİZİMLERİ

Çalışma çizimlerinin önemli bir bileşeni malzeme listesidir. Her nesnenin malzeme listesinde benzersiz olarak tanımlanabilmesi için pozisyon numaralarının atanması gerekir. ELITECAD Mechanics, konum numaralarını atamak için kapsamlı işlevsellik sağlar. Bu, hiçbir nesnenin kaçırılmamasını veya iki kez konumlandırılmamasını sağlar. ELITECAD, aşamalı sayılar sağlamanıza yardımcı olur, böylece sayı sonlarından sonra nereden devam edeceğinizi de bilirsiniz.

Son olarak, serbestçe yapılandırılabilen şablonlara dayalı olarak, ELITECAD Mechanics’te tek bir tıklamayla malzeme listesi oluşturabilirsiniz. Ayrıca, ortaya çıkan biçimin ne olacağını seçebilirsiniz:

 • Excel formatı
 • Metin formatı
 • Doğrudan çizimde konumlandırın

10DİĞER PROGRAMLARLA ENTEGRASYON

Yazılımı endüstri ve mekanikteki uygulama alanı geniştir ve bu nedenle bağlantılı süreçlerin miktarı da geniştir. ELITECAD, sorunsuz veri alışverişi ve modellerin optimum şekilde işlenmesi için çok sayıda arabirimi ve entegrasyonu destekler.

Diğer paydaşlar ve sistemlerle bağlantı, fikirlerin, kavramların ve ilgili verilerin verimli bir şekilde açık değişimini teşvik etmek için her sürümde genişletilir. Ne kadar çok ayrıntı taşınırsa, işbirliği o kadar verimli olur ve tüm proje o kadar başarılı olur.

11BIM Endüstrisi ve Mekanik

Yapı Bilgi Modelleme (BIM)(bkn BIM ne demek) iş akışları, son yıllarda mimari tasarımda önemli hale geldi. Ayrıca, inşaat projelerinin büyük bir kısmı çelik konstrüksiyon, montaj, mühendislik vb. gibi diğer ticaret ve endüstriler tarafından yapıldığından, endüstri ve mekanik için bu konu günümüzde giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu endüstriler ve planlama ortakları için birlikte etkin bir şekilde çalışabilmek için BIM sürecine bağlantı esastır.

Bu iş akışı, mimarların ve planlamacıların çalıştığı standart yoldan farklıdır. Endüstri ve mekanik, montajları, ayrı parçaları ve malzeme listesini kullanarak yapılandırılmış bir şekilde düşünür. Burada ELITECAD Mechanics bir boşluğu dolduruyor, çünkü ELITECAD Mechanics ile oluşturulan çizimler ELITECAD Architecture’da bilgi kaybı olmadan okunabiliyor.

Tabii ki, openBIM vizyonu tarafından desteklenen diğer sistemlerle veri alışverişi de desteklenmektedir. ELITECAD, satıcıdan bağımsız IFC(bkn IFC ne demek) dosya formatı için içe ve dışa aktarma arayüzleri sağlar. Bu, diğer işlemleri de içeren BIM projesinde ideal işbirliğini sağlar, böylece BIM süreci ELITECAD Mechanics’te bir sonraki seviyeye taşınır.

12EK – BORU TASARIM MODÜLÜ

3D borulama, ELITECAD Mechanics için isteğe bağlı bir modüldür. Bu modül, karmaşık boru sistemlerinin yapımını sağlar. Bir veritabanı ile birleştirildiğinde, tüm bileşenler standartlara göre tasvir edilir. Başlangıç noktası, daha sonra boyutlar ve boru sınıfları ile yapılandırılan devre hattıdır. Ayrıca miktarlar otomatik olarak hesaplanır.

Bu yapının sonucu, tüm teknik verileri içeren bir 3D modeldir. Bileşenler parametriktir ve bir veri tabanında saklanır.

13ELITECAD MECAHNICS HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ

Yazılım Hakkında daha fazal bilgi almak için Türkiye yetkili satıcısı 3E PROMİMARLIK firmasında Ahmet Erdem DURAN’ dan bilgi alabilirsiniz.

Önceki İçerik13 Ücretsiz BIM Programı
Sonraki İçerikIntersoft Intellicad 2023 CAD programı

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz