DWG ne demek?

DWG (çizimden), iki ve üç boyutlu tasarım verilerini ve meta verileri depolamak için kullanılan tescilli bi ikili dosya biçimidir. DraftSight, AutoCAD, BricsCAD, IntelliCAD (ve çeşitleri), Caddy ve Open Design Alliance uyumlu uygulamalar dahil olmak üzere birçok CAD programı/paketi için yerel formattır.

Ek olarak, DWG diğer birçok CAD uygulaması tarafından yerel olmayan şekilde desteklenir. .bak (çizim yedeği), .dws (çizim standartları), .dwt (çizim şablonu) ve .sv$ (geçici otomatik kaydetme) dosyaları da DWG dosyalarıdır.

DWG Ne demek?
dwg ne demek?

DWG dosyasının TARİHİ


DWG (.dwg dosya adı uzantısıyla gösterilir), 1970’lerin sonlarında Mike Riddle tarafından geliştirilen ve daha sonra AutoCAD’in temeli olarak Autodesk tarafından 1982’de lisanslanan Interact CAD paketi için yerel dosya formatıydı.1982’den 2009’a kadar Autodesk, AutoCAD’in DWG dosya formatının en az 18 ana varyantını yazan sürümlerini oluşturdu ve bunların hiçbiri kamuya açıklanmadı.

DWG formatı, muhtemelen CAD çizimleri için en yaygın kullanılan formattır. Autodesk, 1998’de iki milyardan fazla DWG dosyasının mevcut olduğunu tahmin ediyor.

DWG formatının kontrolü için birkaç iddia vardır. DWG dosyalarının en büyük ve en etkili yaratıcısı olarak, CAD uygulamaları için yerel format olarak DWG formatını tasarlayan, tanımlayan ve yineleyen Autodesk’tir.

Autodesk, rekabetçi olmayan uygulamalarda kullanım için seçici lisans koşulları altında RealDWG adlı bir okuma/yazma kitaplığı satmaktadır. Birkaç şirket, Autodesk’in DWG biçimini tersine çevirmeye ve Autodesk DWG dosyalarını okumak ve yazmak için yazılım kitaplıkları sunmaya çalıştı.

AUTODESK’ İN RAKİPLERİNİN ORTAYA ÇIKIŞI

En başarılısı, 1998’de bir dizi yazılım geliştiricisi (Autodesk’in rakipleri dahil) tarafından oluşturulan ve kar amacı gütmeyen bir konsorsiyum olan Open Design Alliance’dır. MarComp AUTODIRECT kitaplıkları.(ODA o zamandan beri bu kodu yeniden yazdı ve güncelledi.)

GÜVENİLİR AUTOCAD DOSYASI FİLİGRANININ ORTAYA ÇIKIŞI

1998’de Autodesk, DWGCHECK adlı bir işlev aracılığıyla AutoCAD R14.01’e dosya doğrulamayı ekledi. Bu işlev, program tarafından oluşturulan DWG dosyalarına yazılan şifreli bir sağlama toplamı ve ürün kodu (Autodesk tarafından “filigran” olarak adlandırılır) ile desteklenmiştir. 2006’da Autodesk, AutoCAD (bkn Autocad Nedir? Nerede Kullanılır?) 2007’yi, program tarafından yazılan DWG dosyalarına bir metin dizesi yerleştirecek bir işlev olan “GüvenilirDWG teknolojisi” içerecek şekilde değiştirdi: Autodesk DWG. Bu dosya, en son bir Autodesk uygulaması veya Autodesk lisanslı uygulama tarafından kaydedilen Güvenilir bir DWG’dir.

Bu, Autodesk yazılım kullanıcılarının açtıkları dosyaların bir Autodesk veya RealDWG uygulaması tarafından oluşturulduğundan emin olmalarına yardımcı oldu ve uyumsuzluk riskini azalttı.Bir kullanıcı, bu metin dizesini içermeyen 2007 sürümü bir DWG dosyasını açarsa, AutoCAD olası kararlılık sorunları konusunda uyarı veren bir mesaj açar.

AUTODESK DWG MARKA HAKLARI HAKKINDA DAVA

13 Kasım 2006’da Autodesk, DWGdirect kitaplıklarının, oluşturduğu DWG dosyalarına TrustedDWG filigranını (“AutoCAD” kelimesi dahil) yazarak Autodesk’in ticari markasını “Autodesk” için ihlal ettiğini iddia ederek Open Design Alliance‘a dava açtı.

Dokuz gün sonra, Autodesk’in avukatları, Open Design Alliance’a karşı geniş ve derin bir geçici yasaklama kararı aldı.

Nisan 2007’de, dava, esasen Autodesk’in şartlarına göre, Autodesk’in AutoCAD 2008’deki uyarı mesajını değiştirmesiyle (biraz daha az endişe verici hale getirmek için) ve Open Design Alliance‘ın TrustedDWG filigranını DWGdirect kitaplıklarından yazma desteğini kaldırmasıyla çözüldü. Geçici kısıtlama kararının ve müteakip onay kararnamesinin etkisi, Open Design Alliance’ın DWGdirect kitaplıklarını, bir bakış açısından, AutoCAD Kanıtlanmamış iddiasıyla %100 uyumlu DWG dosyaları oluşturamaz hale getirmekti

. Diğerleri, “%100 uyumluluk” başarısızlığının, yalnızca böyle bir çizimin yüklenmesinin, dosya AutoCAD’de açıldığında esasen alakasız bir uyarı mesajını tetiklediği anlamına geldiğine işaret eder.

AUTODESK 29’un Üzerinde Ticari Marka Tescilinde Bulundu

2006’da Autodesk, “DWG”, “DWG EXTREME”,”DWG TRUECONVERT”,”REALDWG”,”DWGX”,[29 üzerinde ABD ticari markalarının tescili için başvuruda bulundu. ] “DWG TRUEVIEW”.

Daha 1996 yılında Autodesk, ABD ticari marka başvurularında DWG markasının özel kullanımını reddetmiştir.Bu uygulamalardan yalnızca TRUSTEDDWG, USPTO tarafından ticari marka olarak tescil edilmiştir. REALDWG ve DWGX kayıtlarına SolidWorks karşı çıktı. DWG EXTREME, DWG TRUECONVERT ve DWG TRUEVIEW ticari marka tescil başvurularının tümü, USPTO inceleme avukatının, Autodesk’in tescil koşulu olarak DWG’nin münhasır kullanımını reddetmesini talep etmesiyle birlikte, önemli ölçüde direnç gördü.

DWG MARKA olarak kabul edilmedi

Haziran 2011’de USPTO, DWG’yi Autodesk’e ait bir ticari marka olarak kaydettirmeyi nihai olarak reddetti.

DWG, iki nedenden ötürü, Ticari Marka Yasası’nın 2(e)(1) Bölümü kapsamında başvuranın mallarını yalnızca açıklamaktadır:

(1) DWG, “çizim” için tanınan bir kısaltmadır ve

(2) .dwg, bilgisayar için kullanılan bir dosya biçimidir. -hem başvuranın CAD(bkn CAD Nedir ve nerede kullanılır?) yazılımı hem de diğerlerinin CAD yazılımı ile yapılan destekli tasarım (CAD) çizimleri.

Autodesk karara itiraz etti. USPTO, 2013’te DWG’yi bir ticari marka olarak tanımayı reddettiklerini doğruladı.Buna rağmen, Autodesk web siteleri karardan sonra DWG’nin ticari marka olduğunu iddia etmeye devam etti.

2014’ün sonlarında Autodesk, bu kez Amerika Birleşik Devletleri Virginia Doğu Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde yeniden kaybetti. Yargıç onların tüm iddialarını reddetti.

2015 yılında Autodesk’in web sitesinde bir dosya formatı olarak .dwg ile DWG teknoloji ortamı arasında bir ayrım yapmaya çalıştıkları DWG Hakkında başlıklı bir bölüm yayınlamıştır.

DWG formatının Diğer Yazılımlarda Kullanımı

  • BricsCAD
  • FreeCAD
  • GstarCAD
  • IntelliCAD (bkn Intersoft Intellicad)
  • LibreDWG
  • LibreCAD
  • OpenDWG
  • Open Design Alliance
  • ShareCAD
Önceki İçerikAhşap Bina Statik Hesap Programı Timbertech
Sonraki İçerikALLPLAN BIM GEÇİŞ KAMPANYASI

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz