DWG ne demek?

DWG (çizimden), iki ve üç boyutlu tasarım verilerini ve meta verileri depolamak için kullanılan tescilli bi ikili dosya biçimidir. DraftSight, AutoCAD, BricsCAD, IntelliCAD (ve çeşitleri), Caddy ve Open Design Alliance uyumlu uygulamalar dahil olmak üzere birçok CAD programı/paketi için yerel formattır. Ek olarak, DWG diğer birçok CAD uygulaması tarafından yerel olmayan şekilde desteklenir. .bak (çizim yedeği), .dws (çizim standartları), .dwt (çizim şablonu) ve .sv$ (geçici otomatik kaydetme) dosyaları da DWG dosyalarıdır.

DWG dosyasının TARİHİ


DWG (.dwg dosya adı uzantısıyla gösterilir), 1970’lerin sonlarında Mike Riddle tarafından geliştirilen ve daha sonra AutoCAD’in temeli olarak Autodesk tarafından 1982’de lisanslanan Interact CAD paketi için yerel dosya formatıydı.1982’den 2009’a kadar Autodesk, AutoCAD’in DWG dosya formatının en az 18 ana varyantını yazan sürümlerini oluşturdu ve bunların hiçbiri kamuya açıklanmadı.

DWG formatı, muhtemelen CAD çizimleri için en yaygın kullanılan formattır. Autodesk, 1998’de iki milyardan fazla DWG dosyasının mevcut olduğunu tahmin ediyor.

DWG formatının kontrolü için birkaç iddia vardır. DWG dosyalarının en büyük ve en etkili yaratıcısı olarak, CAD uygulamaları için yerel format olarak DWG formatını tasarlayan, tanımlayan ve yineleyen Autodesk’tir. Autodesk, rekabetçi olmayan uygulamalarda kullanım için seçici lisans koşulları altında RealDWG adlı bir okuma/yazma kitaplığı satmaktadır. Birkaç şirket, Autodesk’in DWG biçimini tersine çevirmeye ve Autodesk DWG dosyalarını okumak ve yazmak için yazılım kitaplıkları sunmaya çalıştı. En başarılısı, 1998’de bir dizi yazılım geliştiricisi (Autodesk’in rakipleri dahil) tarafından oluşturulan ve kar amacı gütmeyen bir konsorsiyum olan Open Design Alliance’dır. MarComp AUTODIRECT kitaplıkları.(ODA o zamandan beri bu kodu yeniden yazdı ve güncelledi.)

1998’de Autodesk, DWGCHECK adlı bir işlev aracılığıyla AutoCAD R14.01’e dosya doğrulamayı ekledi. Bu işlev, program tarafından oluşturulan DWG dosyalarına yazılan şifreli bir sağlama toplamı ve ürün kodu (Autodesk tarafından “filigran” olarak adlandırılır) ile desteklenmiştir. 2006’da Autodesk, AutoCAD (bkn Autocad Nedir? Nerede Kullanılır?) 2007’yi, program tarafından yazılan DWG dosyalarına bir metin dizesi yerleştirecek bir işlev olan “GüvenilirDWG teknolojisi” içerecek şekilde değiştirdi: “Autodesk DWG. Bu dosya, en son bir Autodesk uygulaması veya Autodesk lisanslı uygulama tarafından kaydedilen Güvenilir bir DWG’dir. .” Bu, Autodesk yazılım kullanıcılarının açtıkları dosyaların bir Autodesk veya RealDWG uygulaması tarafından oluşturulduğundan emin olmalarına yardımcı oldu ve uyumsuzluk riskini azalttı.Bir kullanıcı, bu metin dizesini içermeyen 2007 sürümü bir DWG dosyasını açarsa, AutoCAD olası kararlılık sorunları konusunda uyarı veren bir mesaj açar.

2008’de Özgür Yazılım Vakfı, ne RealDWG ne de DWGdirect, GNU GPL gibi özgür yazılım lisansıyla uyumlu koşullarla lisanslanmadığından, DWG formatının açık bir şekilde değiştirilmesi gerektiğini ileri sürdü. Bu nedenle, FSF, ‘OpenDWG kitaplıklarının değiştirilmesi’ hedefini Yüksek Öncelikli Özgür Yazılım Projeleri listesinde 10. sıraya yerleştirdi. 2009 sonlarında oluşturulan GNU LibreDWG[19], GNU GPLv3 lisansı koşulları altında yayınlanan ücretsiz bir yazılım kitaplığıdır. R13 sürümünden 2021’e kadar olan DWG dosyalarını okuyabilir ve R2000 DWG dosyalarını yazabilir.

Ayrıca 2008’de Autodesk ve Bentley Systems, şirketlerin ilgili DWG ve DGN formatlarını karma ortamlarda daha yüksek doğrulukla okuma ve yazma becerisini geliştirmek için Autodesk RealDWG dahil olmak üzere yazılım kitaplıklarının değiş tokuşunu kabul etti. Ek olarak, iki şirket, mevcut Uygulama Programlama Arayüzlerinin (API’ler) karşılıklı kullanımını destekleyerek AEC uygulamaları arasında iş süreci birlikte çalışabilirliğini kolaylaştıracak.

Önceki İçerikAhşap Bina Statik Hesap Programı Timbertech
Sonraki İçerikALLPLAN BIM GEÇİŞ KAMPANYASI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz